Wagi do zastosowań przemysłowych
-- czwartek, 16 luty 2012
Jak wygląda rynek wag
Rynek przemysłowych urządzeń ważących cechuje się dużą konkurencyjnością. Tym sposobem dystrybutorzy prześcigają się w obniżaniu cen. Efektem niejednokrotnie jest bankructwo słabszych podmiotów. Prawidłowość ta jest nie tylko domeną branży wag przemysłowych, ale również całej tzw. branży wagarskiej w Polsce. Pamiętać należy, że rynek obejmuje nie tylko dystrybutorów wag. Na szczególną uwagę zasługują także polscy producenci urządzeń bazujący na własnych biurach konstrukcyjnych i niejednokrotnie na autorskiej myśli technicznej. Są więc producenci stale proponujący nowe rozwiązania. Działają również firmy, które od kilku lat nie oferują nowych urządzeń. Tak czy inaczej polskie produkty nie ustępują wyrobom zagranicznym pod względem jakości.
Wiele firm wyspecjalizowało się w produkcji wag określonego rodzaju. Na przykład w produkcji wag przenośnikowych specjalizuje się Zakład Mechaniki Precyzyjnej i Usług Technicznych z Nysy a suwnicowych – firma Schenck.
Dużą popularnością cieszą się również wagi platformowe o maksymalnym obciążeniu pomiędzy 15 a 150 kg. Specjaliści szacują, że w Polsce sprzedaje się około 50-60 wag samochodowych rocznie.
Na podstawie wyników badań trudno sprecyzować miarodajne tendencje sprzedażowe. Są bowiem firmy, które odnotowały wzrost sprzedaży wag w 2011 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, ale są również przedsiębiorstwa, gdzie sprzedaż miała tendencję spadkową.
Kierunki rozwoju
Jak podaje Jakub Frątczak z firmy Zinner, przyszłością w branży wag przemysłowych są urządzenia połączone z komputerem, które służą do zbierania danych na temat ważeń i dzięki specjalnemu programowi bazodanowemu możliwa jest analiza i kontrola ważonych produktów (pieczarkarnie, ubojnie, drukarnie). Wiąże się to wszystko z dążeniem do oszczędności, o których firmy muszą myśleć w czasie kryzysu.
Producenci podają, że rozwój wag zmierza w kierunku urządzeń automatycznych. Wagi statyczne, coraz częściej wyposaża się natomiast w rozbudowane funkcje operatorskie. Nowoczesne przemysłowe urządzenia ważące będą wyposażone w elastyczne oprogramowanie, umożliwiające zaimplementowanie w istniejących lub nowo projektowanych układach automatyki z różnymi interfejsami i protokołami komunikacyjnymi. Jeden z kierunków rozwoju to wagi współpracujące ze sterownikami, a nawet często je zastępujące.