Uszczelnienia
-- sobota, 22 marzec 2014
Istotne jest oszacowanie kompatybilności materiału, z którego wykonano uszczelnienie z konkretnym medium ciekłym. Stąd też bierze się pod uwagę analizę wytrzymałości na rozciąganie, wydłużenia, a także zmiany objętościowe i twardość. Jeżeli uszczelnienie będzie pracowało z olejami mineralnymi i syntetycznymi, dobrze się sprawdzą uszczelnienia bazujące na elastomerach.
W przypadku uszczelnienia smaru należy zadbać, aby uszczelnienie było zamontowane w odpowiednim kierunku. Tym sposobem zapewnione jest zmniejszenie ryzyka przechylenia się wargi uszczelniającej pod wpływem narastającego ciśnienia smaru. Istotne jest zachowanie wymagań względem prędkości obwodowej. Bardzo często w przypadku smarów prędkość obwodowa jest o 50% niższa w porównaniu z uszczelnieniami, w których używany jest olej. Jeżeli osiągane są większe prędkości, warto zastanowić się na zamianą smaru na olej lub użyciem uszczelnienia wykonanego na bazie PTFE. Z mediami agresywnymi, takimi jak na przykład rozpuszczalniki, warto zastosować uszczelnienia na bazie PTFE. W takich aplikacjach dobrze sprawdzi się obudowa wykonana ze stali nierdzewnej.
Usterki uszczelnień
Istotne jest, szczególnie dla producentów, że przedstawiciele fabryk precyzyjnie określają usterki występujące w uszczelnieniach. Stąd też zwraca się uwagę na kruszenie pierścieni wykonanych z węglika krzemu, korozję chemiczną części metalowych, wodę w korpusach łożyskowych oraz wycieranie tulei ochronnej wału. Często dochodzi do sklejania, pęknięć i wytarć uszczelki oraz rozerwania wargi simmeringu, ale tylko w przypadku uszkodzenia łożyska. Uszczelnienia zbyt szybko zużywają się w ruchu ciągłym.
Wiele awarii wynika ze specyfiki aplikacji. Przykładem może być fakt, że pomimo obróbki cieplnej wałów dochodzi do ich zużycia w efekcie niewłaściwego działania uszczelnienia. W takiej aplikacji NBR się nie sprawdza. Dobre rozwiązanie w takim przypadku stanowi powłoka ceramiczna. Celem zachowania trwałości uszczelnienia użytkownicy zwracają uwagę na odpowiednie czynności związane z konserwacją.
Istotną zmianą w podejściu do uszczelnień jest dbanie o wysoki poziom jakości produktów. Uszczelnienia o niskiej jakości często pękają oraz kruszą się ich pierścienie, co wynika z zastosowania nieodpowiednich materiałów.
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy najwięcej zakupów planuje się w zakresie uszczelnień promieniowych, które dostarczą firmy INA, FAG, SKF, Burgmann, Brammer, Passerotti i Grene. Z kolei uszczelnienia mechaniczne dostarczy Burgmann, Aesseal, John Crane, Meprozet, Tapflo oraz John Crane. Te same firmy dostarczą również uszczelnienia labiryntowe i czołowe, z kolei uszczelnienia o charakterze pomocniczym dostarczy SKF i Gambit.