Uszczelnienia
-- sobota, 22 marzec 2014
Jako trudne warunki pracy uszczelnień w 2011 r. wymieniano substancje agresywne w postaci saletry, olejów, zmywaczy węglowodorowych oraz siarki. Dodatkowo w niektórych aplikacjach uszczelnienia ruchu obrotowego stykały się z kwasem siarkowym i solnym. Zwracano również uwagę na działanie drgań, cząstek ściernych i substancji lepiących.
Na przykład firma Anga oferuje uszczelnienia typu BC przeznaczone do pracy z gorącą wodą. Elementy tego typu stosuje się w pompach zasilających głównych i wstępnych wody kotłowej. Z oferty firmy Anga warto zwrócić uwagę na uszczelnienia BC2 ze zintegrowaną chłodnicą wewnętrzną. Zachowana jest zasada wymuszonego ruchem obrotowym chłodzenia, a wszystkie elementy składowe i sposób mocowania na wale są standardowe.
Mając na uwadze ofertę firmy Anga, warto również podkreślić uszczelnienia podwójne „face to face”, bezstykowe, o konstrukcji kompaktowej, odciążone, zależne od kierunku obrotów wału (GFR – prawy, GFL – lewy), wielosprężynkowe. Uszczelnienia tego typu wymagają zasilania gazem zaporowym. Zastosowanie obejmuje pracę z mediami toksycznymi, kancerogennymi, wybuchowymi oraz gazami procesowymi, szczególnie w przemyśle chemicznym, koksowniczym, rafineriach, farmacji i metalurgii. Jest możliwa praca z mediami, które nie tworzą filmu smarnego. Ważny jest brak emisji szkodliwego medium do atmosfery.
Firma Paserotti oferuje z kolei zestawy uszczelniające do elementów obrotowych lub wahadłowych typu rotomatic. Zestaw uszczelniający typu Rotomatic M15 na wał i M16 na tuleję ma zastosowanie w wysokociśnieniowych węzłach uszczelniających, pracujących w ruchu obrotowym lub obrotowo-nawrotnym (wahliwym). Zestaw składa się z odpowiednio ukształtowanego pierścienia uszczelniającego wykonanego z PTFE i pierścienia typu o-ring bazującego na gumie. Zestaw M15 umożliwia uszczelnianie wewnętrzną częścią uszczelnienia, a zestaw M16 zapewnia uszczelnianie zewnętrzną częścią.
Co na rynku?
W październiku 2013 r. firma SKF ogłosiła opracowanie uszczelnienia jednorzędowego łożyska kulkowego skośnego, przeznaczonego szczególnie do pracy w pompach, sprężarkach, przekładniach, a także podnośnikach i silnikach elektrycznych. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie dwóch bezstykowych uszczelnień z kauczuku butadienowo-nitrylowego (NBR) wzmacnianego blaszką stałą. W standardzie zastosowano smar polimocznikowy. Bezstykowa konstrukcja wargi uszczelniającej tworzy bardzo wąską szczelinę pomiędzy wargą uszczelniającą a powierzchnią współpracującą na pierścieniu wewnętrznym łożyska w celu dobrego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami i zatrzymywania smaru we wnętrzu łożyska nawet w zastosowaniach z wałami pionowymi.