Uszczelnienia
-- sobota, 22 marzec 2014
Nie ma wątpliwości, że od właściwego uszczelnienia zależy pewność pracy oraz bezpieczeństwo maszyn i urządzeń przemysłowych. Stąd też kluczową rolę odgrywa uszczelnienie wysokiej jakości, odporne na działanie skrajnych warunków otoczenia. Warto przybliżyć dostępną ofertę w zakresie uszczelnień oraz podstawowe kryteria związane z doborem systemu uszczelniającego.
Największym uznaniem w fabrykach cieszą się uszczelnienia promieniowe, łącznie z pierścieniami simmering i uszczelnieniami rotomatic. Nie mniej ważne są uszczelnienia czołowe, w tym, pierścienie v-ring. W rankingu popularności uszczelnień na kolejnych miejscach plasują się uszczelnienia mechaniczne, pomocnicze, łącznie z pokrywkowymi, oraz labiryntowe. Można powiedzieć, że preferencje w zakresie stosowania uszczelnień od trzech lat się nie zmieniły, bowiem podczas badań prowadzonych na potrzeby raportu o uszczelnieniach w 2011 r. jako najczęściej stosowane wymieniano uszczelnienia promieniowe obejmujące pierścienie simmering oraz uszczelnienia rotomatic. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również uszczelnienia mechaniczne. Używano uszczelnień czołowych (w tym pierścieni v-ring) oraz w niewielkich ilościach uszczelnień pomocniczych i labiryntowych. Stosowanie tych samych uszczelnień może świadczyć o używaniu w fabrykach w dalszym ciągu tego samego parku maszynowego.
Spektrum zastosowania uszczelnień w warunkach przemysłowych jest bardzo obszerne. Uszczelnień używa się bowiem w myjkach natryskowych, piecach do obróbki, tokarkach, a także frezarkach, szlifierkach i obrabiarkach zespołowych. Bez uszczelnień nie obejdą się sprężarki promieniowe wielostopniowe, pompy procesowe, np. typu KS, SKA, KSL, PW, a także reaktory z mieszadłami. Uszczelnienia istotną rolę odgrywają w przekładniach ślimakowych i kubełkowych oraz sprężarkach śrubowych i tłokowych. Wskazuje się na pracę uszczelnień w walcach i rozkładarkach asfaltu, mieszarkach do betonu, motoreduktorach i siłownikach. Warto zwrócić uwagę na uszczelnienia stosowane w walcach hutniczych.
Producenci uszczelnień
Jako producentów uszczelnień promieniowych wymienia się firmy SKF, Anga, Brammer, Inco, Merkel, Simrit oraz Optibelt. Uszczelnienia czołowe najczęściej produkuje Inco, John Crane, Anga, Aesseal, Burgman, Simrit, SKF i Merkel. Te same firmy produkują również uszczelnienia mechaniczne, z kolei uszczelnienia pomocnicze produkuje SKF, Loctite oraz Gambit. Można sformułować wniosek, że w porównaniu z 2011 r. preferencje przedstawicieli fabryk w zakresie producentów uszczelnień nieco się zmieniły, bowiem w tym czasie jako producentów uszczelnień promieniowych wymieniono firmę Passerotti, Simrit, Wikom-Seal oraz SKF. W poprzedniej edycji raportu jako firmy produkujące uszczelnienia mechaniczne podano Chesterton, Anga, John Crane, KE-Burgmann, a także Aesseal i Waukesha. Jako producentów uszczelnień czołowych wymieniono firmę Merkel i Elring. Z kolei firma Loctite dostarczała uszczelnienia pomocnicze.