Uszczelnienia hydrauliczne i pneumatyczne
-- niedziela, 19 maj 2013
Jak podkreśla Dariusz Jopek, uszczelnienia mogą być wykonywane na dwa sposoby. W większości przypadków jest to metoda wtrysku, wykorzystywana głównie do uszczelnień o standardowych kształtach i wymiarach, stosowana przez firmy produkcyjne, gdzie ilościowe zapotrzebowanie jest duże i przewidywalne. Koszt wykonania danej formy jest bardzo wysoki, sięgający kilkunastu tysięcy euro, ale przy produkcji masowej jest to inwestycja opłacalna.
Wiele dużych firm ma w swojej ofercie uszczelnienia wtryskiwane. Z kolei druga metoda – obróbki skrawaniem – jest stosowana głównie do uszczelnień niestandardowych. Wykorzystana jest również do produkcji uszczelnienia w przerobionej, zregenerowanej zabudowie, w sytuacji gdy zapotrzebowanie dotyczy pojedynczych sztuk. Firmy dysponujące maszyną do produkcji uszczelnień są w stanie wyprodukować potrzebny element praktycznie w tym samym dniu, w którym przyszło zamówienie, co ma niebagatelne znaczenie przy naprawach awaryjnych.
Zastosowanie
Dzięki nowoczesnym technikom wytwarzania i najnowocześniejszym elastomerom uszczelnienia pneumatyczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Używane są m.in. w telekomunikacji (przetwarzanie półprzewodników, filtry, siłowniki, robotyka, optyka), przemyśle papierniczym (walce ssące, listwy zgarniające, nacinarki, krajarki), transporcie (uszczelki drzwi, kontenery transportowe), przemyśle stoczniowym (iluminatory, pomosty wind, włazy ładunkowe) czy przemyśle tekstylnym (uszczelki drzwi komór ciśnieniowych, zaciskanie).
Natomiast uszczelnienia pneumatyczne, używane w zakładach sondowanych osób, pracują głównie w takich urządzeniach lub maszynach, jak: siłowniki, urządzenia dozujące produkty, sprężarki, pakowaczki, linie montażowe, maszyny tekstylne, podnośniki, instalacje pneumatyczne, maszyny formujące kształtki z EPS i XPS, obrabiarki CNC, podajniki rolkowe, automaty szklarskie, drukarki przemysłowe, ekstrudery, zawory, pozycjonery, klucze, nitownice pneumatyczne, amortyzatory, zespoły przygotowania powietrza.
Uszczelnienia hydrauliczne stosuje się również w wielu dziedzinach, m.in. w przemyśle maszynowym i elektromaszynowym, w urządzeniach hydraulicznych i pneumatycznych, w przemyśle motoryzacyjnym (np. w układach hamulcowych, instalacjach i urządzeniach gazowych), w maszynach rolniczych, budowlanych, instalacjach wodnych.
W odpowiedziach respondentów na temat maszyn i urządzeń, w których stosują uszczelnienia hydrauliczne, znalazły się m.in.: siłowniki, pompy, urządzenia dozujące produkty, młyny, przenośniki różnego rodzaju, windy, wtryskarki, maszyny tekstylne, maszyny spożywcze, obrabiarki CNC, drukarki oraz maszyny obróbcze (linie automatyczne, centra obróbcze).