Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Uszczelnienia dla ruchu obrotowego

-- niedziela, 31 lipiec 2011

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ temperatury na wybór uszczelnienia. Warto posłużyć się wartościami maksymalnych temperatur roboczych, które pozwalają na właściwą współpracę medium i uszczelnienia, a przede wszystkim na zapewnienie odporności chemicznej i zmian objętościowych. Ustalając maksymalną temperaturę roboczą, należy wziąć pod uwagę własności smarne medium i jego zdolność do rozpraszania ciepła, prędkość obwodową oraz panujące ciśnienie w systemie.

Co nowego w uszczelnieniach

Firma Passerotti zwraca uwagę na uszczelnienia labiryntowe z PTFE o przedłużonej trwałości, które przeznaczone są do turbin wiatrowych.

Modele z serii MG1 to pojedyncze uszczelnienia mechaniczne z mieszkiem elastomerowym. Dzięki swojej prostej budowie są jednymi z częściej stosowanych uszczelnień mechanicznych. Mieszek nie jest narażony na działanie naprężeń skrętnych, a jego konstrukcja ma za zadanie osadzenie pierścienia obrotowego, uszczelnienia wtórnego oraz pierścienia przenoszącego napęd. Pierścień obrotowy napędzany jest przez sprężynę i pierścień L.

W uszczelnieniach promieniowych wałów firmy SKF uwzględniono sprężyny zaciskowe wykonane z ciągnionego drutu sprężynowego ze stali węglowej lub nierdzewnej.

Model 442 firmy Chesterton to uszczelnienie kompaktowe dzielone. W konstrukcji nie przewidziano tulei ochronnej, stąd też nie ma elementu, który wyciera wał. Sprężyny są odizolowane od medium. Zwraca się uwagę, że częścią zamienną może być sam pierścień uszczelniający, stąd też ewentualna naprawa jest zarówno szybsza, jak i tania. Wszystkie dynamiczne
O-ringi znajdują się na zewnętrznej średnicy pierścieni i pracują na polerowanych powierzchniach pierścieni ślizgowych. Mimo że uszczelnienia są dzielone, nie wymagają klejenia.

W opinii firmy Gumet uszczelnienia dla ruchu obrotowego będą się rozwijały w kierunku podwyższania parametrów pracy. Przede wszystkim chodzi o temperaturę oraz agresywne media pracy.

Montaż rzecz ważna

Pamiętać należy, aby przy montażu uszczelnień uwzględnić pewne wymagania przewidziane przez producenta. Tym sposobem zyska się gwarancję trwałości i niezawodności pracy. W przypadku uszczelnień promieniowych wałów warto zwrócić uwagę na odpowiednie narzędzia. Istotne jest również zachowanie czystości podczas montażu. Przede wszystkim chodzi o powierzchnię wału oraz otwór oprawy. Dla ułatwienia zabudowy uszczelnienia w otworze oprawy i zagwarantowania wstępnego smarowania zaleca się, aby pierścień był uprzednio zanurzony w odpowiednim środku smarnym, takim, jaki będzie utrzymywany przez pierścień uszczelniający. Zdarzyć się może, że nie ma to miejsca. Warga uszczelniająca i powierzchnia zewnętrzna pierścienia powinny być wtedy lekko posmarowane. W przypadku uszczelnień z wargą wtórną przestrzeń między wargą pierwotną a wtórną także powinna być wypełniona smarem. Nie należy tak postępować z uszczelnieniami z kauczuku silikonowego i uszczelnieniami z rowkami pozwalającymi uzyskać efekt hydrodynamiczny.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce