Uszczelnienia dla ruchu obrotowego
-- niedziela, 31 lipiec 2011
Co prawda ankietowane zakłady przemysłowe są zadowolone ze swojego dostawcy uszczelnień, to jednak wskazuje się na pewne aspekty działalności, które można poprawić i udoskonalić. Stąd też zwraca się uwagę na lepszą elastyczność ofert oraz na zwiększenie zapasów magazynowych. A wszystko po to, aby skrócić termin dostawy.
Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych postanowiła sprawdzić, skąd fabryki czerpią informacje na temat potencjalnych rozwiązań w zakresie uszczelnień. W pierwszej kolejności wymienia się Internet. Nie bez znaczenia pozostają także seminaria oraz spotkania z doradcami technicznymi. Bardzo często nabywcy uszczelnień korzystają z katalogów czasopism branżowych oraz bazują na informacjach pozyskanych na konferencjach.
Czy nabywając uszczelnienia dla ruchu obrotowego, klienci oczekują konsultacji ze strony przedstawiciela handlowego? Zdecydowana większość zakładów oczekuje pomocy. Czytelnicy chcą, aby wspomóc ich przy wyborze odpowiedniego materiału stanowiącego najlepsze rozwiązanie w konkretnych warunkach pracy. Firmy chętnie wysyłają swoich pracowników na szkolenia, których tematyka porusza zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty wymiany uszczelnień. Klienci zwracają uwagę na wybór przeprowadzony przez specjalistę dostawcy uszczelnienia.
Zakłady przemysłowe w drugiej połowie 2011 r. wydatki przeznaczone na zakup uszczelnień pozostawią na takim samym poziomie jak w pierwszej połowie bieżącego roku.
W ciągu najbliższych 6 miesięcy ponad połowa ankietowanych zakładów przemysłowych planuje nabyć uszczelnienia promieniowe. Dostarczą je firmy: Passerotti, Wikom, Fin Brammer oraz SKF. Około 1/3 czytelników zakupi uszczelnienia mechaniczne. Przy wyborze dostawcy zostanie wzięta pod uwagę najkorzystniejsza oferta zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym. Firmy, które nabędą uszczelnienia pomocnicze, skorzystają z oferty Loctite. Uszczelnienia labiryntowe dostarczy firma Aesseal, a czołowe Simrit.
Czym kierować się przy wyborze
Nie ma wątpliwości, że od właściwego wyboru uszczelnienia dla ruchu obrotowego zależy pewność pracy maszyny lub urządzenia przemysłowego. Jak podaje firma Passerotti, przy wyborze w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę medium, jakie będzie uszczelniane, temperaturę, a także ciśnienie. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj aplikacji, w której uszczelnienie będzie pracowało. Firma Gumet dodaje, że należy wziąć pod uwagę także środowisko robocze (płyny, oleje, smary itd.) oraz zanieczyszczenia występujące w miejscu pracy uszczelnienia.