Termowizja - Niezwykłe możliwości podczerwieni
-- niedziela, 20 październik 2013
Zdaniem eksperta z firmy VIGO System dodatkowymi czynnikami napędzającymi rynek jest zmiana prawa wymagająca certyfikacji energetycznej, która powoduje, że powstaje wiele firm posiadających kamerę oraz wykonujących audyty energetyczne. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje fakt wspierania ze środków unijnych projektów edukacyjnych, co pozwala na zaopatrzenie się uczelni w wysokiej jakości sprzęt pomiarowy. Nie można również zapominać o coraz większej świadomości użytkowników w kwestii zagrożeń wynikających z braku diagnozy wzrostu temperatury, co może skutkować pożarem.
Przyjrzyjmy się teraz głównym graczom obecnym na naszym rynku. Firmami, które zdominowały rynek kamer termowizyjnych są niewątpliwie FLIR Systems oraz Fluke. FLIR Systems to światowy lider w produkcji i sprzedaży kamer, który od ponad 50 lat dostarcza rozwiązania termowizyjne do ok. 60 krajów na całym świecie (w tym również do Polski). Natomiast firma Fluke, powstała w 1948 r., jest obecnie światowym liderem w produkcji i dystrybucji elektronicznych przyrządów diagnostycznych i oprogramowania. Warto dodać, że wielu dystrybutorów działających na polskim rynku ma w ofercie kamery termowizyjne wymienionych firm.
W ścisłej czołówce firm specjalizujących się w urządzeniach kontrolno-pomiarowych znajduje się również niemiecka firma Testo, która od wielu lat odnosi sukcesy w sprzedaży.
Nie można także pominąć firmy VIGO System, która od kilkunastu lat zajmuje czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych detektorów fotonowych średniej i dalekiej podczerwieni, znajdujących zastosowanie w przemyśle, medycynie, w pracach badawczych oraz technice wojskowej. Oprócz detektorów podczerwieni firma ma w ofercie również kamery termowizyjne oraz systemy pomiarowe.
Z kolei firma Sonel jest polskim producentem wysokiej jakości przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. W szerokim asortymencie firmy znajdują się również kamery termowizyjne.
Specyfiką polskiego rynku jest obecność wielu dostawców, w ofercie których kamery termowizyjne stanowią jedynie część asortymentu, rozszerzonego na inne urządzenia pomiarowe. Natomiast dostawcy specjalizujący się w sprzedaży kamer termowizyjnych nadal należą do rzadkości. Przykładem jest chociażby Paweł Rutkowski (KameryIR), reprezentujący firmę FLIR.
Czynniki wpływające na wybór
Jakie są główne kryteria brane pod uwagę przy zakupie kamery termowizyjnej? Jak pokazuje wykres 1, czynnikami mającymi wpływ na wybór kamery są w głównej mierze: parametry techniczne, jakość urządzenia i łatwość użycia. W dalszej kolejności znalazły się cena i szybkość działania. W analogicznym badaniu ankietowym z 2012 r. wymienione czynniki również zostały wskazane jako jedne z najważniejszych, mających wpływ na decyzję zakupową, z tą różnicą, że kolejność wówczas przedstawiała się nieco inaczej. Za najistotniejszą została uznana łatwość użycia, w dalszej kolejności pojawiły się: jakość urządzenia, parametry techniczne, szybkość działania, a na końcu cena.