Termowizja - Niezwykłe możliwości podczerwieni
-- niedziela, 20 październik 2013
Obszar zastosowań kamer termowizyjnych nieustannie się rozszerza. Termowizja jest obecnie niezastąpiona w każdej sytuacji, w której istotny jest rozkład temperatury. Dzięki temu, że badania termowizyjne są bezinwazyjne i bezdotykowe, mogą być stosowane praktycznie w każdej dziedzinie życia, skutecznie zapobiegając poważnym awariom i stratom finansowym.
Sektor kamer termowizyjnych rozwija się bardzo dynamicznie. Koniunkturę napędza popularyzacja badań termowizyjnych zapewniających szybkie wykrycie anomalii temperaturowych oraz trafną ocenę stanu diagnozowanych obiektów. Coraz niższe ceny kamer skutkują sukcesywnym powiększaniem się grona użytkowników.
Specyfika rynku
Największą konkurencją na rynku kamer termowizyjnych odznacza się segment małych matryc, które ze względu na przystępną cenę są najczęściej wybierane przez klientów. Z obserwacji Macieja Ochockiego, inżyniera sprzedaży z firmy VIGO System, wynika, że w sektorze kamer termowizyjnych o większych rozmiarach matryc konkurencja nie jest tak bardzo odczuwalna. W grupie firm mających w ofercie matryce pomiarowe o wielkości 640×480 pikseli znajdują się obecnie tylko nieliczni.
Ze względu na różnorodność zastosowań oferowane przez wielu dostawców kamery termowizyjne, oprócz wspomnianej rozdzielczości matrycy, mogą różnić się takimi parametrami, jak czułość, rozdzielczość termiczna czy rodzaj zastosowanego detektora. W przypadku takich odbiorców jak przemysł czy nauka zastosowanie znajdują głównie zaawansowane kamery z niechłodzonymi detektorami mikrobolometrycznymi. Natomiast np. w różnego rodzaju laboratoriach najczęściej można spotkać kamery z detektorami chłodzonymi. Ponadto kamery mogą występować jako urządzenia stacjonarne lub przenośne. Te ostatnie są najczęściej wykorzystywane w najbardziej popularnych obszarach, takich jak energetyka, przemysł i budownictwo.
– Rozwój rynku jest ściśle związany ze świadomością użytkowników. Im więcej wiedzą o termowizji, tym chętniej inwestują w sprzęt. Hamulcem w warunkach polskich jest cena – wielu potencjalnych klientów po prostu nie stać na zakup sprzętu, choć oceniają jego przydatność wysoko – tłumaczy Maciej Ochocki. Natomiast czynnikami sprzyjającymi rozwojowi rynku jest świadomość zalet cechujących te urządzenia oraz korzyści płynących z ich stosowania. Do najważniejszych z nich należą: bezkontaktowe działanie kamery (operator pozostaje w bezpiecznej odległości) oraz działanie w czasie rzeczywistym (szybkie sprawdzanie stanu maszyny/instalacji).