Systemy oznaczeń w przemyśle
-- niedziela, 15 grudzień 2013
Odpowiednio dobrane systemy oznaczeń odgrywają istotną rolę z punktu widzenia szybkości realizowania określonych procesów produkcyjnych. Na rynku oferuje się przynajmniej kilka technologii umożliwiających oznaczanie.
Zdania na temat używanych w fabrykach systemów oznaczeń są podzielone. Z jednej strony jako zalety wymienia się bowiem m.in. osiągnięcie wzrostu przeróbki materiału o ok. 15%, prostą obsługę i bezawaryjność, a także możliwość dostosowania do warunków użytkowania. W ramach krytyki mówi się jednak o nieautonomiczności systemów, czasami zawodności oraz o archaicznej konstrukcji.
Warunki pracy
W polskich fabrykach systemy oznaczeń bardzo często pracują w warunkach występowania olejów, a co za tym idzie – urządzenie znakujące musi np. naklejać etykiety na zatłuszczonych powierzchniach. Z kolei poziom wilgotności w miejscach, gdzie pracują systemy oznaczeń niejednokrotnie przekracza 80%. Trudne warunki pracy urządzeń odpowiedzialnych za oznaczanie obejmują również wysoką temperaturę oraz agresywną atmosferę. Zdarza się, że aplikacja znakująca musi pracować w warunkach zapylenia, kurzu, a nawet narażenia na umyślne uszkodzenie przez człowieka.
Przedstawiciele fabryk zapytani o czynniki brane pod uwagę przy wyborze kompleksowego systemu oznaczeń wymieniają przede wszystkim jakość produktu. Na drugiej pozycji znajduje się cena, potem parametry techniczne i marka. Niejednokrotnie stawia się na stałych dostawców. Na etapie wyboru analizuje się również serwis gwarancyjny oraz zastosowanie. Dla niektórych przedstawicieli fabryk najważniejszym kryterium wyboru są pozytywne doświadczenia z konkretnymi urządzeniami, a także niezawodność pracy w długim okresie czasu bez pogarszania parametrów. Istnieją również opinie, w których najważniejszym kryterium wyboru jest cena.
Dostawcy
W przypadku oznaczeń trwałych zastosowanie znajdują urządzenia firm Imaje, Videojet i Marhem. Jako urządzenia znakujące wymienia się również mikroudarową znakowarkę przenośną P-122 firmy Sic Marking, a jako najczęściej stosowane drukarki kodów kreskowych – produkty firmy Zebra. Fabryki, które stosują ręczne oznaczanie produktów, zazwyczaj korzystają z urządzeń firm Zebra, Bizerba, Dymo oraz CAB. Dostawców systemów oznaczeń do polskich fabryk jest wielu. W tym obszarze wymienia się bowiem firmy: Coleman, Magra, SKK, Gravotech, Trumpf, Technifor, Markator, CAB, Intrex oraz Eidos. Opinie przedstawicieli fabryk o tych dostawcach i producentach są pozytywne.
Procesowi oznaczania w przemyśle poddaje się przede wszystkim wyroby gotowe. W tym celu używa się kodów kreskowych 1D, etykiet, opisów za pomocą znakowarek grawerujących, numerów wybitych na produkcie, nadruków z drukarek atramentowych, a także pieczątek i naklejek. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują również, szczególnie przy znakowaniu na metalu, znakowarki mikroudarowe. Istotną rolę odgrywają kody paskowe oraz opisy odręczne. Z kolei w procesie związanym z oznaczaniem palet zastosowanie znajdują etykiety, kody kreskowe i naklejki. Opakowania zbiorcze również znakuje się za pomocą etykiet i kodów kreskowych.