Systemy oznaczeń w przemyśle
-- wtorek, 15 maj 2012
Co jeszcze
W oprogramowaniu firmy Cognex, przeznaczonym do odczytywania kodów kreskowych, przewidziano technologię IDMax oraz dwa skuteczne algorytmy: 1DMax i 2DMax. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim odczytywanie niemal każdej symboliki kodów kreskowych. Pewność odczytanych danych uzyskuje się nawet w przypadku kodów o niskiej jakości. Bladość, niska jakość druku, zakrzywione powierzchnie oraz gruby, uszkodzony lub zniekształcony druk czy ekstremalna perspektywa to tylko kilka przykładów. Druk z kodami może być również nieostry, zarysowany lub zamazany.
Ręczny czytnik znaczników RFID MC9090-G firmy Motorola pozwala na rejestrowanie szerokiego zestawu danych, począwszy od znaczników RFID poprzez kody kreskowe, kończąc na obrazach. Urządzenie pozwala na odczyt danych w miejscach, które są nieosiągalne dla stacjonarnych czytników. Czytnik jest wielofunkcyjny, stąd też można skanować kody 1- i 2-wymiarowe. Urządzenie obsługuje EPC Gen 2 i tryb DRM, co umożliwia łatwe włączenie w łańcuch dostaw. Na uwagę zasługuje kombinacja wskazówek dźwiękowych i wzrokowych łatwo prowadzących pracowników do konkretnego przedmiotu. W momencie gdy urządzenie zbliża się do danego elementu, rośnie częstotliwość i głośność sygnału dźwiękowego oraz rozmiar paska graficznego.
Pryor YF10 i YF20 z oferty firmy HDF to maszyny laserowe przeznaczone do znakowania bezpośredniego. Wybrać można wersję kompaktową oraz jednostkę stojącą na podstawie lub na podłodze. Podkreśla się niskie koszty eksploatacji urządzenia, bowiem zapotrzebowanie lasera na moc wynosi poniżej 200 W. Długość fali osiąga 1,06 mikrona. Inteligentny kontroler laserowy jest w stanie pracować w niezależnym trybie podstawowym lub za pomocą wbudowanego łącznika TCP/IP. Widoczna wiązka światła wskazuje miejsce znakowania, co umożliwia szybsze i dokładniejsze ustawienie urządzenia. Druga wiązka światła wskazuje z kolei aktualne miejsce skupienia głowicy lasera.
Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej w marcu 2012 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu użyto informacji pochodzących od producentów i dostawców systemów oznaczeń. Raport nie jest pełnym obrazem rynku.