Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Systemy oznaczeń w przemyśle

-- wtorek, 15 maj 2012

Etykiety i zawieszki

Nowoczesne etykiety niejednokrotnie zastępują tabliczki grawerowane. Produkty tego typu wykonuje się z laminatu pianki polietylenowej. Interesujące rozwiązanie stanowią specjalne taśmy przeznaczone do oznaczeń podłóg i posadzek. W tym przypadku jako materiał wykonania uwzględnia się poliester z bardzo mocnym klejem. Używa się także laminatu poliestrowego. Proces oznaczania w tym rozwiązaniu bazuje na trzech etapach, czyli wydrukowaniu etykiety, naklejeniu na powierzchni oraz pokryciu laminatem.

W zakresie etykiet i zawieszek na uwagę zasługują produkty przeznaczone do pracy w szerokim zakresie temperatur, mieszczących się pomiędzy -40°C a 1200°C. Są oferowane oznaczenia do ciężkich warunków pracy, które występują chociażby w przemyśle metalurgicznym, chemicznym i budowlanym. W rozwiązaniach tego typu postawiono na odporność na działanie czynników mechanicznych i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niejednokrotnie przewiduje się specjalną strukturę, dzięki której jest możliwy druk laserowy, termotransferowy, mozaikowy i atramentowy. Na rynku są oferowane etykiety zabezpieczające i tabliczki znamionowe pełniące zarówno funkcje informacyjne, jak i zabezpieczające. Interesujące rozwiązanie stanowią etykiety i szyldy do oznaczania magazynów.

Na przykład etykiety z oferty firmy Drescher

Euro-Label są ściśle dostosowane do określonych potrzeb aplikacji. Standardowe produkty bazują na arkuszach formatu A4. Zastosować można białe etykiety papierowe lub pokryte matową folią. W razie potrzeby uwzględnia się etykiety z folią poliestrową do lasera. Wersje papierowe są dostępne jako matowe, półbłyszczące i błyszczące. Przydać się mogą etykiety poliestrowe, winylowe, VOID oraz akrylowe.

Oznaczenia kabli i przewodów

Oznaczanie kabli i przewodów jest odrębnym i obszernym zagadnieniem. Warto przynajmniej krótko wspomnieć o oznacznikach jedno- i wieloznakowych, zarówno o konstrukcji zamkniętej, jak i zatrzaskowej. Są również używane modele otwarte z kieszonką na etykietę. Przy oznaczaniu przewodów używa się koszulek termokurczliwych i izolacyjnych. W przemyśle chemicznym niejednokrotnie zastosowanie znajdują systemy ze stali kwasoodpornej. Przydatne są oznaczniki aparatowe. Firma Partex oferuje z kolei grawerowane tabliczki. Mogą być wykonane z aluminium anodowanego, laminatu dwuwarstwowego lub ze stali nierdzewnej. Wybrać można również wydajne urządzenia przeznaczone do opisywania oznaczników na przewody, kable i komponenty. Niektóre modele pozwalają na opisywanie oznaczników z szybkością do 40 mm/s. Urządzenia takie są sterowane za pomocą komputera. W sposób automatyczny jest rozpoznawany rodzaj oznacznika. Maszyna samoczynnie pobiera pisak z podajnika, a po zakończeniu operacji umieszcza go w stacji bazowej. Po zamontowaniu specjalnej głowicy jest możliwe grawerowanie. Z oferty firmy Partex przydać się może przenośny ploter z interfejsem do PC. Urządzenie jest przeznaczone do opisywania oznaczników na żyły, a także kable, złączki i aparaty. Przydać może się drukarka: termotransferowa przemysłowa, do dwustronnego drukowania oznaczników oraz kolorowa termotransferowa do kart PFC. Firma Partex oferuje również zestawy do grawerowania oraz plotery A3. Odpowiednie urządzenie znakujące nabyć można w zależności od wymaganej wydajności.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce