Systemy oznaczeń w przemyśle
-- wtorek, 15 maj 2012
Największym uznaniem spośród metod oznaczania cieszą się kody kreskowe. Jako dostawców rozwiązań w tym zakresie wymieniono firmę Brady, Brother, Zebra Technologies, Marel, SKK i Jantar. Do oznaczania środków trwałych niejednokrotnie używa się rozwiązań w formie graweru mechanicznego i tabliczek znamionowych dostarczanych przez Brady, Brother, Makrem, SKK oraz Telesis. Około ¼ fabryk do bezpośredniego oznaczania produktów używa etykiet. Systemy przeznaczone do etykietowania dostarcza Zebra Technologies, Brady, SKK, Marel oraz Intermec.
Sterowanie systemem oznaczania najczęściej odbywa się za pomocą komputera PC lub sterownika PLC. Niejednokrotnie urządzenia oznaczające pracują samodzielnie. Interesującymi rozwiązaniami są aplikacje, gdzie system oznaczania zarządzany jest przez telefon komórkowy. Dla skutecznego działania systemu oznaczania niezbędna jest szybka i skuteczna identyfikacja. Odczyt może być wzrokowy lub automatyczny. W tym drugim przypadku uwzględnia się skanery, czytniki oraz kamery.
Przedstawiciele fabryk chwalą firmy dostarczające systemy oznaczeń. Oferowane rozwiązania są profesjonalne i zapewniają szybkie, a zarazem pewne identyfikowanie produktów. Podkreśla się profesjonalizm doradców technicznych oraz możliwość negocjacji ceny. Jednak działają na rynku firmy, które co prawda dostarczają uniwersalne rozwiązania, ale już usługi serwisowe wypadają nieco gorzej. Od dostawców oczekuje się stałego i regularnego dostarczania materiałów oraz zapewnienia wsparcia technicznego.
W opinii użytkowników w procesie nanoszenia oznaczeń jest ważna przede wszystkim trwałość oznaczenia. Rozwiązania w tym zakresie powinny być odporne na ścieranie, wysokie temperatury oraz wilgoć, szczególnie podczas zimy. Bardzo często przy wyborze systemu oznaczeń uwzględnia się odporność na promienie UV i zmienne temperatury. W niektórych procesach przemysłowych oznaczenia muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Istotnym kryterium wyboru jest sposób nanoszenia oznaczeń – ręczny lub automatyczny. Zwraca się także uwagę na materiał znakowany. Przedstawiciele fabryk twierdzą, że wybierany system oznaczeń można dopasować do potrzeb konkretnej aplikacji przy zachowaniu wysokiego poziomu jakości i bezawaryjności. Są również oferowane rozwiązania dostosowane do wyjątkowo wymagających zastosowań.