Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Systemy EAM

-- piątek, 14 listopad 2008

Za kluczowe w stosunku systemów EAM wykorzystywanych w zakładzie uznano m.in. to, że pracownicy utrzymania ruchu mają na bieżąco wyświetlane zlecenia do wykonania i mogą wprowadzać zawiadomienia odnośnie wykrytych nieprawidłowości, na które planista może szybko zareagować. Innymi podkreślanymi cechami są zaawansowane mechanizmy zarządzania majątkiem, wspomaganie planowania prac, przechowywanie bazy wiedzy i bazy sprawdzonych rozwiązań, połączenie w ramach jednej platformy funkcjonalności EAM i na przykład Service Desk (system IBM MAXIMO). Podkreślano też prostotę, niezawodność i zdolność do adaptacji do konkretnych warunków przedsiębiorstwa.

Jakich funkcji jeszcze brakowało respondentom? Możliwości tworzenia wyspecjalizowanych raportów takich jak: koszty zleceń, materiałów, koszty utrzymania konkretnych maszyn, planowana gospodarka remontowa i materiałowa, kontrola nad zamówieniami do firm zewnętrznych. Czasem wymiany danych i komunikacji czy braku innych modułów, np. związanych z utrzymaniem ruchu lub aplikacjami mobilnymi. Jak z tego wynika, na pełne zadowolenie z wdrożonego oprogramowania można mieć wówczas, gdy zaimplementuje się pełny zestaw funkcji. Warto sprawdzić, czy oferowany system ma wszystko, co może być potrzebne, choćby obecnie nie wydawało się to konieczne lub implementację ograniczały środki przeznaczone na inwestycje. Trzeba przyznać, że zaskoczeniem była odpowiedź na pytanie, jak jest oceniane działanie systemu EAM w przedsiębiorstwie i czy w praktyce obserwuje się poprawę wydajności pracy, wykorzystania majątku produkcyjnego i łańcucha dostaw. Jak się okazuje zalety korzystania z systemów EAM zauważa tylko 40% ankietowanych. Oczywiście systemy są różne, nie zawsze prawidłowo i do „końca” wdrożone. Taki odbiór kłóci się z wynikami analiz prowadzonymi przez specjalistów. Jest to na pewno problem, z którym muszą uporać się dostawcy systemów. Przecież zadowolenie bezpośrednich użytkowników to równocześnie dobre funkcjonowanie systemu, bo to oni wprowadzają do niego informacje i od nich zależy ich ostateczna jakość. Nie zawsze też wdrożenie systemu przebiega bez problemów. Wśród odpowiedzi były i takie, z których wynikało, że system nie został prawidłowo i kompleksowo wdrożony. Narzekano na kiepską obsługę klienta, lub brak zaadaptowania systemu do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce