Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Systemy EAM

-- piątek, 14 listopad 2008

Pakiet Impuls 5 firmy BPSC klasy MRPII/ERP zawiera m.in. aplikacje wspomagające zarządzanie kapitałem, personelem, dystrybucją transportem, produkcją, relacjami z klientami oraz obiegiem dokumentów. W zakresie EAM oferuje wspomaganie zarządzania majątkiem trwałym przedsiębiorstwa przez kontrolę: środków trwałych, niskocennych, wartości niematerialnych i prawnych oraz rodzajów składników majątku, które można dodatkowo zdefiniować.

W kartotekach elementów majątku i dokumentów bieżących przechowywane są kompleksowe dane o składnikach majątku firmy, z uwzględnieniem wszystkich dokonanych na nich operacji To oczywiście tylko wybrane pozycje z dość szerokiej oferty dostępnej na naszym rynku. Mają tego typu rozwiązania też takie firmy jak SAP czy IFS mogące się pochwalić wieloma wdrożeniami.

Ankieta

Miesięcznik Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych przeprowadził badanie ankietowe wśród czytelników związane z wykorzystaniem systemów Enterprise Asset Management (EAM) w firmach produkcyjnych. Ankieta miała odpowiedzieć na pytania, jakie elementy funkcjonalne w działaniu firm obejmuje system EAM. Szczególnie chodziło o rozplanowanie zasobów, optymalizację zapasów i zakupów, czas trwania pracy czyli prognozowanie zakłóceń i ich przyczyn, przewidywanie i podejmowanie działań w analizach niezawodnościowych oraz planowanie strategiczne. Jak się okazało, tylko w 20 proc. odpowiedzi wskazano planowanie strategiczne, choć wydaje się, że akurat ta funkcja systemów EAM powinna być zdecydowanie bardziej atrakcyjna.

W odpowiedziach zwracano uwagę na wysoką cenę samych systemów, jak i duże koszty ich wdrożenia. Były opinie, że jeśli firma funkcjonuje w miarę dobrze, to trudno przekonać kadrę kierującą, że system klasy EAM jest naprawdę potrzebny. Często wdrożenie systemu w zakładzie jest wynikiem decyzji podejmowanych odgórnie. Jak wspomniał Marin Piec, Kierownik SUR w Rockwool Polska – Decyzją koncernu system EAM ma być częścią systemu zarządzania przedsiębiorstwem firmy SAP. Moduł jest już instalowany w innych fabrykach koncernu. My czekamy w kolejce.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce