Systemy EAM
-- piątek, 14 listopad 2008
Systemy
Wśród wielu nowoczesnych narzędzi informatycznych służących do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa wymienić można takie jak pakiet Lawson M3 Enterprise Asset Management Suite (Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa) z aplikacją Lawson Business Intelligence, które w połączeniu z innymi systemami korporacyjnymi firmy Lawson lub innych dostawców pozwalają uzyskać lepszy dostęp do informacji na temat wydajności produkcji i zasobów w skali całego przedsiębiorstwa.
Inne tego typu systemy to choćby narzędzia do raportowania w EAM oferowane przez firmę Infor. umożliwiają lepsze podejmowanie decyzji i zarządzanie majątkiem. Infor EAM (dawniej znany pod nazwą Datastream7i) jest systemem klasy CMMS/EAM (Computerized Maintenance Management Systems/Enterprise Asset Management System). Jest to zaawansowane narzędzie do śledzenia kosztów utrzymania środka trwałego (obiektu technicznego) w zależności od pełnionej przez niego funkcji. Wspomaga zarządzanie utrzymaniem ruchu, gospodarką remontową, gospodarką materiałową, gospodarką zaopatrzeniową oraz kontrolingiem nadzorując realizację prac związanych z eksploatacją obiektów technicznych.
Z kolei system Oracle Enterprise Asset Management (Oracle eAM) jest częścią Oracle E-Business Suite, zintegrowanego zbioru aplikacji do automatyzacji procesów biznesowych. Wspiera on zaawansowane strategie zarządzania aktywami ze względu na ich właściwości, profil działalności przedsiębiorstwa, oraz posiadane zasoby kadrowe.
IBM oferuje obecnie system Maximo wspomagający zarządzanie utrzymaniem ruchu, określany też jako system klasy CMMs – Computerized Maintenance Management Systems czy też SAM – Strategic Asset Management. Produkt ten został przejęty przez IBM wraz z amerykańską firmą MRO Software Inc. Jest uważany za wiodące narzędzie w tej klasie. Na świecie system Maximo od wielu lat wykorzystywany jest w większości przedsiębiorstw z branży energetycznej, wodociągowej, górniczej, transportowej, motoryzacyjnej, koncernach farmaceutycznych oraz w większości wiodących firm przemysłu paliwowego, lotniczego i szeroko rozumianej branży produkcyjnej.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne – INFO oferują rozwiązanie klasy EAM firmy Indus International – system EMPAC, pozwalający na gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących wszystkich elementów majątku przedsiębiorstwa. Ponad 1100 przedsiębiorstw odnotowało średni zwrot z inwestycji w system EMPAC na poziomie od 500–1000%. PSE – Info jest dystrybutorem produktów Indus w Polsce.