Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Systemy EAM

-- piątek, 14 listopad 2008

Systemy

Wśród wielu nowoczesnych narzędzi informatycznych służących do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa wymienić można takie jak pakiet Lawson M3 Enterprise Asset Management Suite (Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa) z aplikacją Lawson Business Intelligence, które w połączeniu z innymi systemami korporacyjnymi firmy Lawson lub innych dostawców pozwalają uzyskać lepszy dostęp do informacji na temat wydajności produkcji i zasobów w skali całego przedsiębiorstwa.

Inne tego typu systemy to choćby narzędzia do raportowania w EAM oferowane przez firmę Infor. umożliwiają lepsze podejmowanie decyzji i zarządzanie majątkiem. Infor EAM (dawniej znany pod nazwą Datastream7i) jest systemem klasy CMMS/EAM (Computerized Maintenance Management Systems/Enterprise Asset Management System). Jest to zaawansowane narzędzie do śledzenia kosztów utrzymania środka trwałego (obiektu technicznego) w zależności od pełnionej przez niego funkcji. Wspomaga zarządzanie utrzymaniem ruchu, gospodarką remontową, gospodarką materiałową, gospodarką zaopatrzeniową oraz kontrolingiem nadzorując realizację prac związanych z eksploatacją obiektów technicznych.

Z kolei system Oracle Enterprise Asset Management (Oracle eAM) jest częścią Oracle E-Business Suite, zintegrowanego zbioru aplikacji do automatyzacji procesów biznesowych. Wspiera on zaawansowane strategie zarządzania aktywami ze względu na ich właściwości, profil działalności przedsiębiorstwa, oraz posiadane zasoby kadrowe.

IBM oferuje obecnie system Maximo wspomagający zarządzanie utrzymaniem ruchu, określany też jako system klasy CMMs – Computerized Maintenance Management Systems czy też SAM – Strategic Asset Management. Produkt ten został przejęty przez IBM wraz z amerykańską firmą MRO Software Inc. Jest uważany za wiodące narzędzie w tej klasie. Na świecie system Maximo od wielu lat wykorzystywany jest w większości przedsiębiorstw z branży energetycznej, wodociągowej, górniczej, transportowej, motoryzacyjnej, koncernach farmaceutycznych oraz w większości wiodących firm przemysłu paliwowego, lotniczego i szeroko rozumianej branży produkcyjnej.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne – INFO oferują rozwiązanie klasy EAM firmy Indus International – system EMPAC, pozwalający na gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących wszystkich elementów majątku przedsiębiorstwa. Ponad 1100 przedsiębiorstw odnotowało średni zwrot z inwestycji w system EMPAC na poziomie od 500–1000%. PSE – Info jest dystrybutorem produktów Indus w Polsce.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce