Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Systemy EAM

-- piątek, 14 listopad 2008

Uporządkowanie zasad i reguł funkcjonowania zakładu umożliwia elastyczne dopasowywanie się do zmieniających się warunków otoczenia. Duże znaczenie ma to na przykład w organizacji utrzymania ruchu jako specjalnego, wyodrębnionego pionu organizacyjnego w przedsiębiorstwie. Systemy EAM (Enterprise Asset Management - zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa) pozwalają optymalizować obsługę techniczną, poprawiać wydajność sprzętu i pracowników.

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele różnych systemów wspomagających zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa. Obejmują one różne zakresy funkcjonalności. Często są to również wyspecjalizowane moduły powiązane z systemami informatycznymi ERP (Enterprise Resource Planning). Zwłaszcza zapewnienie zgodności operacyjnej w czasie rzeczywistym między systemami EAM i ERP jest obecnie znaczącym czynnikiem optymalizującym w wielu obszarach działanie przedsiębiorstwa produkcyjnego. Warto też zrezygnować z interwencyjnego podejścia do serwisowania zasobów i przejść w kierunku działań prewencyjnych poprzez wdrożenie zaawansowanych rozwiązań, takich jak serwis ukierunkowany na niezawodność (Reliability Centered Maintenance ― RCM). Takie podejście jest zgodne z ocenami przedstawianym przez wielu uznanych ekspertów związanych badaniami rynku.

Jak wynika z opublikowanego w czerwcu 2008 r. raportu firmy badawczej Aberdeen Group pod tytułem „Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa: zapewnienie maksymalnego zwrotu z aktywów oraz wyłaniające się tendencje” (Enterprise Asset Management: Maximizing Return on Assets and Emerging Trends) znaczące światowe firmy produkcyjne stosują obecnie strategie zarządzania aktywami by obniżać koszty operacyjne, zwiększać rentowność i zdobywać przewagę nad konkurencją. Raport został opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 160 przedstawicieli kadry kierowniczej firm produkcyjnych. Czołowi producenci osiągają średnio przepustowość zakładów na poziomie 97%, ogólną wydajność sprzętu rzędu 93% oraz odnotowują o 31% mniej przestojów związanych z zasobami niż inni producenci.

Badania te pokazują, że większość tego typu firm produkcyjnych wdrożyła systemy zarządzania aktywami przedsiębiorstwa (EAM) i powiązała je ze swoimi systemami do zarządzania produkcją i do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP). Równocześnie, jak wynika z raportu, firmy dążą do integracji zarządzania energią z ogólną strategią zarządzania aktywami, by ułatwić zarządzanie kosztami zużycia energii.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce