Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Synchroniczne przekładnie pasowe w napędach

-- niedziela, 01 maj 2005

Rys. 3. Nieprawidłowe zazębianie się paska skraca okres jego użytkowania

Gdy szukamy zamienników profili (tabela 2), okazuje się, że możliwości są ograniczone. Producenci większości pasków czy kół zębatych podają, że nie ma możliwości zamiany, jednak oni nie mają do czynienia z konkretnymi sytuacjami spotykanymi u klientów. 

Istnieje możliwość kompromisów, zamiany pomiędzy profilami H i R. Niektórzy producenci oferują profile zębów, które nie są ściśle zgodne ze standardowymi konfiguracjami. Dokładne informacje o wymiarach tych produktów nie są łatwo dostępne. Jeśli w grę wchodzi zdobycie pewnego doświadczenia, bezpieczeństwo jest bardzo istotne. Należy skonsultować się z producentem, który oferuje produkty uniwersalne. Trzeba iść na rozsądne kompromisy, ale też mieć na względzie możliwe konsekwencje, np. skrócenie okresu użytkowania sprzętu. 

Oprócz skrócenia okresu użytkowania pasków, zamiana może również wpłynąć na inne parametry, takie jak zwiększony poziom hałasu czy wibracji. Hałas wpływa przede wszystkim na personel pracujący w pobliżu, a wibracje na jakość produktów, łącznie z wykończeniem powierzchni. Nadmierne wibracje mogą również wpływać na czas użytkowania łożysk wałów. 

Tabela 1. Wybór profili zęba

Tabela 2. Możliwe zamienniki

Zużyte koła zębate

Bardzo zużyte i wyrobione metalowe koła zębate również uniemożliwiają właściwe dopasowanie zębów (rys. 3). Nowy pasek, pracujący na bardzo zużytym kole, nawet jeśli według oryginalnych specyfikacji stanowiło ono doskonałe dopasowanie, zużyje się bardzo szybko. 

Koła zębate należy zaliczać do części eksploatacyjnych. Zasadą jest, że drugi pasek może bezpiecznie pracować na pierwotnym zestawie kół. Jednak przed założeniem kolejnego paska, a może nawet wcześniej, jeśli istnieją trudne warunki pracy, należy dokładnie sprawdzić koła zębate pod kątem zużycia. 

Autor: Ron Francis, inżynier projektowy, Goodyear Engineered Products


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce