Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Synchroniczne przekładnie pasowe w napędach

-- niedziela, 01 maj 2005

Ponadto, jest rzeczą równie oczywistą, że pasek o szerokich zębach nie może pracować na kołach zębatych przeznaczonych do wąskich zębów. Pasek nie będzie pasować lub też przeciwnie, tarcie spowoduje niedopuszczalny wzrost temperatury, który przejdzie na wszystkie elementy systemu napędowego. 

Ogólnie rzecz biorąc, system pasków synchronicznych jest stosowany z uwagi na swoją pozytywną charakterystykę napędową, ale istnieje subtelna, jednakże zasadnicza różnica pomiędzy prostym eliminowaniem poślizgu a utrzymaniem precyzyjnego dopasowania pomiędzy wałami. Na przykład eliminacja poślizgu może być postrzegana jako sposób na oszczędność energii, podczas gdy utrzymanie precyzyjnego dopasowania zwiększa dokładność maszyn.  

Odpowiednie profile

Jeśli wymagane jest precyzyjne dopasowanie, bardzo ważne jest dobranie najlepszego profilu zębów (tabela 1). Integralność i precyzja systemu mogą być utrzymane przez zapewnienie dokładnego dopasowania profili pomiędzy elementami. Nie można pozwolić sobie na żadne substytuty. To samo dotyczy napędów pracujących z bardzo dużymi prędkościami. 

Potrzebne są informacje o wartościach znamionowych aktualnego systemu pasków synchronicznych oraz o obciążeniu niezbędnym do przeniesienia napędu. Jeśli przenoszony moment obrotowy lub moc (w kW lub w koniach mechanicznych; 1 KM = 0.75 kW) wynosi 80% lub więcej podawanej wartości znamionowej systemu paska, nie wolno mieszać profili. W szczególny sposób dotyczy to sytuacji, w których awaria paska mogłaby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub poważne konsekwencje finansowe. I tutaj również należy bezwzględnie przestrzegać dopasowania profili pomiędzy komponentami. 

Autor: Ron Francis, inżynier projektowy, Goodyear Engineered Products


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce