Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Synchroniczne przekładnie pasowe w napędach

-- niedziela, 01 maj 2005

Jeśli system pasków synchronicznych jest opisywany jako precyzyjny system przekładni zębatych, konieczne jest rozważenie stopnia precyzji każdego elementu w systemie. Precyzja metalowych kół zębatych jest zazwyczaj ustalona parametrami produkcji kół, jednak na skutek rozszerzalności cieplnej przekładni podczas pracy następuje zmiana wymiarów.  

Naprężenie 

Elastomeryczna natura pasków stwarza pewne względy specjalne, istotne dla precyzji dopasowania pasków do przekładni. Wyprodukowane  z najlepszych materiałów, o niskiej rozciągliwości, nowo założone paski zaczynają pracę w warunkach relaksacyjnych. Jednak pasek nie zazębi się z kołem zębatym we właściwy sposób, z 90° kątem opasania, bez obciążenia wstępnego. Aby osiągnąć właściwe dopasowanie pomiędzy paskiem a kołem zębatym, należy precyzyjnie przestrzegać zaleceń dotyczących naprężania. 

Właściwe naprężenie daje obciążenie wstępne, niezbędne do precyzyjnego dopasowania paska i koła. Po sukcesywnym powtarzaniu obciążenia wstępnego, wymiary pasków synchronicznych drugiej i trzeciej generacji stabilizują się. 

Dopasowanie podziałki zębatki i profilu zapewnia swobodne łączenie się i rozłączanie paska i koła zębatego. Materiały, z których wykonany jest pasek, są dobierane pod kątem zapewnienia wytrzymałości i stabilności w danym zakresie roboczym, przy równoczesnym bezpieczeństwie przenoszenia zaprojektowanego obciążenia. Zalecenia dotyczące naprężania są podawane, by utrzymać dopasowanie pomiędzy paskiem a kołem zębatym.  

Rys. 2. Typowe profile pasków

Dopasowanie

Dopasowanie komponentów oraz przestrzeganie zalecanych kryteriów instalacyjnych daje w rezultacie właściwie działający, najbardziej wydajny i ekonomiczny system synchronicznego napędu paskowego. 

Czasami, jeśli dana aplikacja wymaga kompromisów, mogą pojawić się problemy. Oczywiście nikt celowo nie poszukuje takich rozwiązań, które mogą wpływać na podstawowe bezpieczeństwo. Ale jeśli decyzja jest oparta tylko i wyłącznie na względach ekonomicznych, może się okazać, że dopuszczalne są drobne zmiany.  Jeśli chodzi o profil paska, to gdzie można pozwolić sobie na kompromis i jakich rezultatów można się spodziewać? Oczywiście podziałka zębatki musi pasować. Pasek z podziałką 14 mm nie wejdzie na koło o podziałce 8 mm, podobnie jak łańcuch sworzniowy tulejkowy o podziałce NR 60 nie będzie pracować na kole zębatym dla łańcucha NR 35.

Autor: Ron Francis, inżynier projektowy, Goodyear Engineered Products


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce