Sprężarki
-- niedziela, 24 czerwiec 2012
Typowy osuszacz bazuje na płytowym wymienniku ciepła ze stali szlachetnej. Przewiduje się również zintegrowany separator kondensatu. Zbiornik z wewnętrzną powłoką antykorozyjną ma zapewnić chłodzenie i magazynowanie powietrza oraz wstępną separację kondensatu. Elektronicznie sterowany spust jest odpowiedzialny za jego odprowadzanie.
Jak wybrać sprężarkę?
Przy wyborze odpowiedniego modelu sprężarki należy mieć na uwadze fakt, że niejednokrotnie zapotrzebowanie na sprężone powietrze nie jest stałe. Utrzymanie więc jednej sprężarki o dużej mocy nie zawsze będzie opłacalne. Stąd też lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie dwóch sprężarek o mniejszej mocy, które pracują ze zbiornikiem wyrównawczym. Jedna sprężarka będzie urządzeniem podstawowym, a druga uruchomi się przy maksymalnym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Mirosław Tafil podaje, że przy wyborze jest ważna również jakość urządzenia. Zbyt niska cena sprężarki może się wiązać z częstymi jej usterkami. Istotne są koszty serwisu, doświadczenie firmy sprzedającej, dostęp do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Nie należy nabywać sprężarek sprowadzanych jednorazowo.
Robert Ryt twierdzi, że przy wyborze sprężarki znaczącą rolę odgrywa koszt eksploatacji. Przede wszystkim chodzi o zużycie energii elektrycznej, jaka jest niezbędna do wytworzenia 1 m3 sprężonego powietrza. Należy zwrócić również uwagę na ceny części zamiennych oraz, rzecz jasna, koszt zakupu.
– Przede wszystkim należy przeprowadzić audyt wstępny, który warunkuje nie tylko wielkość sprężarki (jej wydajność), ale również jej rodzaj (sprężarka z falownikiem czy stałoobrotowa) oraz konfigurację (kilka mniejszych sprężarek zamiast jednej dużej). Audyt wstępny pozwala na dokładne określenie najefektywniejszego rozwiązania, które, szczerze mówiąc, zawsze jest „szyte na miarę”. Odpowiedni dobór sprężarki (sprężarek), układów sterowania, uzdatniania sprężonego powietrza i jego dystrybucji (przesyłu) determinuje koszty użytkowania określonego rozwiązania, zwłaszcza że koszty energii elektrycznej stanowią ponad 70% kosztów łącznych sprężonego powietrza. Im lepiej dopasowany układ sprężarkowy, tym jest efektywniejsza (mniej energochłonna) produkcja sprężonego powietrza – mówi Paweł Miedziaszczyk z firmy Vector.