Sprężarki
-- niedziela, 24 czerwiec 2012
Niektóre firmy działające na polskim rynku (np. Marani) oferują usługi związane z modernizacją lub budową nowej infrastruktury sprężonego powietrza bez ponoszenia nakładów inwestycyjnych przez klienta. Jak zatem przebiega inwestycja tego typu? Po podpisaniu stosownej umowy na koszt wykonawcy jest uruchamiany system wytwarzania sprężonego powietrza. Klient ma zagwarantowaną jego określoną ilość ze stałą ceną. Po okresie obowiązywania umowy powstała infrastruktura przechodzi na własność klienta.
Sprężarki zmiennoobrotowe
W kontekście oszczędności energii sprężarki zmiennoobrotowe odgrywają istotną rolę w aplikacjach, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze ulega zmianom podczas cyklu pracy. Jak podaje firma Almig Kompressoren, średnie wykorzystanie wydajności sprężarek wynosi tylko około 50–70% ich możliwości. Maksymalna wydajność jest wymagana tylko w momentach o największym zapotrzebowaniu. W dostępnych na rynku kompresorach zmienoobrotowych przewiduje się stałe ciśnienie sieci wynoszące 5–13 barów. Można je elastycznie regulować. W niektórych modelach zastosowano napęd bezpośredni 1:1. Ze względu na to, że silnik napędza sprężarkę bezpośrednio, konstrukcja nie wymaga przekładni, kół pasowych, sprzęgieł i uszczelnień wału silnika. Ważne jest przy tym wyeliminowanie uderzeń prądowych przy uruchamianiu lub przełączaniu urządzenia. W nowoczesnych sprężarkach zarówno jedno-, jak i dwustopniowych przewiduje się możliwie najmniej części wirujących. Na uwagę zasługuje wyeliminowanie możliwości nieliniowości ustawień. Niejednokrotnie w silnikach nie przewiduje się łożysk. Jako modele zmiennoobrotowe dostępne są również sprężarki bezolejowe. Bardzo często uwzględnia się w nich silnik z magnesami stałymi w wirniku.
Mówiąc o oszczędności energii, warto wspomnieć o kompresorach z odzyskiem ciepła. Podaje się, że niektóre modele sprężarek śrubowych są w stanie pozyskać do 96% powstającego w nich ciepła. W tym celu jest konieczne dobudowanie odpowiednich kanałów. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość na przykład ogrzewania pomieszczeń.
Osuszacz chłodniczy
Dzięki sprężarkom śrubowym z osuszaczem chłodniczym zyskuje się przede wszystkim oszczędność miejsca zabudowy urządzenia. Dzięki zastosowaniu oddzielnych obudów osuszacz ma zapewnioną ochronę przed ciepłem, które jest emitowane przez sprężarkę. Sterowanie bazuje na czytelnym wyświetlaczu. Komfort obsługi zapewni prosta struktura menu. W niektórych modelach sprężarek z osuszaczem chłodniczym przewidziano konstrukcję pozwalającą na prowadzenie prac konserwacyjnych z jednej strony obudowy urządzenia. Kontrola poziomu oleju, czy też stanu napięcia paska może być przeprowadzona przez wzierniki. Oszczędność energii elektrycznej zyskuje się również w przypadku sprężarek o niewielkich mocach. Na przykład zużycie energii mniejsze o 20% w przypadku urządzenia 5,5 kW i czasie pracy wynoszącym 1000 godz. oznacza oszczędność 1100 kWh.