Sprężarki
-- niedziela, 24 czerwiec 2012
Paweł Miedziaszczyk dodaje, że powraca również niestosowana od lat w Polsce technologia sprężarek śrubowych z Turn Valvem. Idea tego rozwiązania polega na zastosowaniu regulacji wydajności sprężarki poprzez zmianę długości czynnej stopnia śrubowego, a nie poprzez regulację jego obrotów (sprężarki z falownikiem). Stopień śrubowy (moduł sprężający) takich sprężarek jest zaprojektowany na przepracowanie minimum 100 tys. godzin bez żadnego remontu. Jest to bardzo dobry wynik dla sprężarek śrubowych.
Józef Piegdoń z firmy JP.kompresory.pl dodaje, że nie wystarczy użytkować kompresora o zmiennych obrotach silnika, ale też trzeba ograniczyć straty do minimum. Warto zwrócić uwagę na kompresory śrubowe zmiennoobrotowe Ingersoll Rand. W modelach tych przewidziano uzwojenia silnika zasilane prądem stałym. Urządzenie cechuje brak pracy jałowej, nieograniczona możliwość startów silnika oraz większa elastyczność w doborze kompresora.
Sterowanie i monitoring
Do dyspozycji użytkownika pozostaje wyświetlacz. Przydatne rozwiązanie stanowi funkcja, dzięki której tylko uprawnione osoby mogą przeprowadzać regulację urządzenia. Oczywiście w zaawansowanych modelach nie braknie obszernych możliwości komunikacyjnych. Stąd też niejednokrotnie dane ze sprężarką mogą być wymieniane za pomocą interfejsu Ethernet. Przydadzą się również moduły komunikacyjne bazujące na magistralach Profibus DP, Modbus, Profinet i Devicenet. W niektórych modelach przewidziano gniazdo kart pamięci.
Na przykład firma Marani swoim klientom oferuje specjalną platformę serwisową. To właśnie dzięki niej zyskuje się transmisję danych, wizualizację oraz monitoring stanów procesu wytwarzania sprężonego powietrza. System bazuje na portalu internetowym, który stanowi centrum dyspozytorskie. Pozwala ono na zdalne nadzorowanie parametrów poszczególnych stacji sprężarek. Chodzi przede wszystkim o kontrolowanie stanów krytycznych oraz parametryzowanie pracy urządzeń. Zalet, które wynikają ze stosowania takiego rozwiązania, jest wiele. Przede wszystkim unika się zagrożeń produkcji sprężonego powietrza oraz szybko reaguje na zaistniałe zdarzenia. Warto podkreślić, że dostęp do platformy jest możliwy z dowolnego komputera bez konieczności używania specjalistycznego oprogramowania. Platformy serwisowe sprawdzają się również w procesie zarządzania innymi gazami technicznymi.