Sprężarki
-- niedziela, 24 czerwiec 2012
Leszek Nowak z firmy Machair podaje, że w śrubowych sprężarkach zmiennoobrotowych jest stosowany przetwornik częstotliwości z silnikiem elektrycznym Hybrid Permanent Magnet. Tym sposobem urządzenia cechują się faktycznie regulowaną prędkością obrotową. Zarówno jedno-, jak i dwustopniowe sprężarki mają mniej wirujących części niż jakakolwiek inna sprężarka w tej klasie. W silniku HPM nie przewidziano łożysk. Silnik napędza sprężarkę bezpośrednio, a więc nie ma przekładni, kół pasowych, pasków, sprzęgieł lub uszczelek wału silnika, które zużywają się lub ulegają uszkodzeniu. Zastosowanie znajdują trwałe, a zarazem wysoko wydajne moduły sprężające. W sprężarkach stałoobrotowych system napędu składa się z płynnie działających przekładni stożkowych, które wyrównują obciążenie wzdłużne, optymalizując wydajność. Silniki cechują się wysokim stopniem ochrony TEFC IP55 (IE3). Jest możliwa praca urządzenia w temperaturze od -23 do 55°C. Warto podkreślić, że czas do remontu modułu śrubowego to 40 tys. przepracowanych godzin. Niektóre modele sprężarek Ingersoll Rand pracują 60 tys. godz. bez remontu.
Paweł Miedziaszczyk z firmy Vector twierdzi, że sterowanie wydajnością sprężarek za pomocą falownika trudno zaliczyć w dzisiejszych czasach do nowatorskich rozwiązań. Jako nowatorskie rozwiązanie kwalifikują się raczej sterowniki sprężarek (dotykowe) z wbudowaną pamięcią, dzięki którym można wygenerować wykresy obrazujące np. zużycie sprężonego powietrza, obciążenie sprężarek itp. Do rozwiązań nowatorskich należy także zaliczyć układ nadrzędnego sterowania sprężarkownią, a nawet kilkoma sprężarkowniami jednocześnie. Sterownik nadrzędny eliminuje bieg jałowy sprężarek, poprawiając efektywność produkcji sprężonego powietrza. Dzięki niemu układ sprężarek pracuje na jednym, niskim ciśnieniu, co bezpośrednio przekłada się na korzyści energetyczne. Każde podwyższenie ciśnienia w sieci o 1 bar (układ sprężarek z nastawą kaskadową) generuje zwiększenie poboru energii elektrycznej o 7%, tym samym zwiększając straty wynikające z wycieków (nieszczelności) o 13%.
Do nowatorskich technologii należy dodać sprężarki bezolejowe Enviroaire z wtryskiem wody. Technologia ta różni się zasadniczo od spotykanej na rynku, czyli stosowanej w bezolejowych sprężarkach śrubowych z dwoma stopniami sprężania. W sprężarkach Enviroaire jeden moduł sprężający chłodzony jest wodą, co eliminuje całkowicie występowanie oleju w całym agregacie.