Sprężarki
-- niedziela, 24 czerwiec 2012
Sprężarki są nieodzownym elementem infrastruktury przemysłowej. Sprężarka jest maszyną energetyczną, która ma za zadanie podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu. W sprężarce ciśnienie ssawne jest nieznacznie niższe od ciśnienia atmosferycznego na tyle, aby zachować zdolność ssania. Ciśnienie tłoczne jest z kolei znacznie wyższe od atmosferycznego.
Użytkownicy chwalą sprężarki używane w firmach. Podaje się, że urządzenia te są dobre i niezawodne przy nieznacznej obsłudze technicznej. Jednak ważne jest regularne serwisowanie zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. Swoje parametry techniczne kompresory zachowują nawet po kilkunastu latach użytkowania. Zwraca się uwagę na niskie koszty produkcji powietrza oraz ewentualnego remontu. Na pochwałę zasługuje również serwis sprężarek.
Jako producentów sprężarek śrubowych przedstawiciele fabryk wymieniają firmy: Atlas Copco, Walter, Kaeser Kompressoren, Fabryka Maszyn w Strzyżowie, Alup Kompressoren, Boge Kompressoren, Fini, Compair oraz Schneider. Fabryki korzystające z outsourcingu sprężonego powietrza korzystają z usług firm: Pneumatik, Atlas Copco oraz Compair. Stosowane w fabrykach sprężarki zmienoobrotowe to produkty firm: Atlas Copco, Compair, Hydroway, Walter oraz Wittig.
Spektrum zastosowania sprężarek jest bardzo obszerne. Urządzenia zasilane za pomocą kompresorów są więc mocno zróżnicowane. Sprężone powietrze jest niezbędne na liniach produkcyjnych oraz w narzędziach pneumatycznych i śrutownicach. Chodzi przede wszystkim o szlifierki kątowe, wiertarki, klucze udarowe, imadła, wkrętaki, zaciski i uchwyty. Kompresory wytwarzają powietrze dla systemów przeznaczonych do czyszczenia metali, w tym centrów obróbczych, a także do malowania. Sprężarki odgrywają istotną rolę w pracy podajników piasku i maszyn stolarskich. Zasilania w postaci sprężonego powietrza wymagają niektóre obrabiarki CNC, maszyny odlewnicze, prasy oraz urządzenia do pakowania. Kluczową rolę odgrywa współpraca sprężarek z elementami wykonawczymi maszyn oraz z urządzeniami do prób ciśnieniowych. Sprężone powietrze w opinii przedstawicieli fabryk jest źródłem energii dla oczyszczarek, fluidyzatorów oraz młotów. Jako odbiorniki sprężonego powietrza wymieniono również automaty szklarskie, urządzenia rozdmuchowe, układy pneumatyczne linii do przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także wtryskarki pneumatyczne.