Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężarki w zakładach produkcyjnych

-- niedziela, 20 grudzień 2009

Podsumowując, na pewno należy zwrócić uwagę na takie aspekty związane ze sprężarkami, jak: ekonomiczne sterowanie pracą i optymalne dopasowanie sprężarek do potrzeb (nawet tych zmieniających się w czasie). Warto też odzyskiwać ciepło i przemyśleć rozplanowanie sieci sprężonego powietrza. Podstawą jest analiza zapotrzebowania na sprężone powietrze (ADA) – zawsze tylko tyle, ile potrzeba. Potem pozostaje już tylko prawidłowa eksploatacja systemów sprężonego powietrza – może nawet w outsourcingu. W zakresie ochrony środowiska (co też ma przełożenie na koszty) chodzi o odprowadzanie kondensatu i jego bezpieczną obróbkę. Oszczędności warto też poszukać w wykorzystywanych systemach osuszania i filtrowania, o czym zapewne napiszemy na naszych łamach szerzej w przyszłości, bo temat jest ważny i dotyczy praktycznie każdego użytkownika sprężonego powietrza.

Ze swej strony producenci sprężarek opracowują takie konstrukcje, by maksymalizować  efektywność ekonomiczną (Life-Cycle-Costs) przy jak najlepszej dyspozycyjności urządzeń sprężonego powietrza. Równocześnie, jak pisze jeden z naszych czytelników, bardzo szeroka oferta zarówno sprzętowa, jak i serwisowa daje dużą swobodę w wyborze odpowiedniej dla firmy opcji. Konkurencja zawsze dobrze służy klientom, stymulując rozwój technologii przy ograniczaniu nadmiernego wzrostu cen, choć za jakość trzeba zapłacić. Tam, gdzie sprężone powietrze jest wykorzystywane w produkcji, nie można sobie pozwolić na szukanie oszczędności kosztem niezawodności – chyba że w rezerwie zawsze mamy usługę wynajmu, ale z tym też wiążą się dodatkowe koszty.

Maciej Fedyna – menedżer pionu sprężarek bezolejowych, Atlas Copco PolskaTrudne czasy to dobry moment na inwestycję w sprężone powietrze. Przemyślane działanie w tym obszarze przynosi zwrot z inwestycji w ciągu 2–3 lat a korzyści trwają dłużej. Najpopularniejsze staje się obecnie odzyskiwanie energii włożonej w sprężanie w postaci gorącej wody do celów socjalnych, centralnego ogrzewania lub zastosowań procesowych. Zarówno ze sprężarek bezolejowych jak i z wtryskiem oleju. Przykład – sprężarka o mocy zainstalowanej 200 kW może oddać około 180 kW w postaci ciepła. Taka ilość energii pokryje wiele potrzeb, zmniejszając wydatki na inne paliwa. To również aspekt ekologiczny – odzyskując przykładowe 180 kW zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery o 500 t w skali roku. Unowocześniając system sprężonego powietrza pamiętajmy o sprężarkach z płynną regulacją wydajności, które eliminują bieg jałowy zespołu. Tu oszczędności sięgnąć mogą 20–30%. Wybierajmy osuszacze sprężonego powietrza regenerowane ciepłem z procesu sprężania, obniżając znacznie koszt osuszania powietrza.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce