Sprężarki w zakładach produkcyjnych
-- niedziela, 20 grudzień 2009
Podsumowując, na pewno należy zwrócić uwagę na takie aspekty związane ze sprężarkami, jak: ekonomiczne sterowanie pracą i optymalne dopasowanie sprężarek do potrzeb (nawet tych zmieniających się w czasie). Warto też odzyskiwać ciepło i przemyśleć rozplanowanie sieci sprężonego powietrza. Podstawą jest analiza zapotrzebowania na sprężone powietrze (ADA) – zawsze tylko tyle, ile potrzeba. Potem pozostaje już tylko prawidłowa eksploatacja systemów sprężonego powietrza – może nawet w outsourcingu. W zakresie ochrony środowiska (co też ma przełożenie na koszty) chodzi o odprowadzanie kondensatu i jego bezpieczną obróbkę. Oszczędności warto też poszukać w wykorzystywanych systemach osuszania i filtrowania, o czym zapewne napiszemy na naszych łamach szerzej w przyszłości, bo temat jest ważny i dotyczy praktycznie każdego użytkownika sprężonego powietrza.
Ze swej strony producenci sprężarek opracowują takie konstrukcje, by maksymalizować efektywność ekonomiczną (Life-Cycle-Costs) przy jak najlepszej dyspozycyjności urządzeń sprężonego powietrza. Równocześnie, jak pisze jeden z naszych czytelników, bardzo szeroka oferta zarówno sprzętowa, jak i serwisowa daje dużą swobodę w wyborze odpowiedniej dla firmy opcji. Konkurencja zawsze dobrze służy klientom, stymulując rozwój technologii przy ograniczaniu nadmiernego wzrostu cen, choć za jakość trzeba zapłacić. Tam, gdzie sprężone powietrze jest wykorzystywane w produkcji, nie można sobie pozwolić na szukanie oszczędności kosztem niezawodności – chyba że w rezerwie zawsze mamy usługę wynajmu, ale z tym też wiążą się dodatkowe koszty.
Maciej Fedyna – menedżer pionu sprężarek bezolejowych, Atlas Copco PolskaTrudne czasy to dobry moment na inwestycję w sprężone powietrze. Przemyślane działanie w tym obszarze przynosi zwrot z inwestycji w ciągu 2–3 lat a korzyści trwają dłużej. Najpopularniejsze staje się obecnie odzyskiwanie energii włożonej w sprężanie w postaci gorącej wody do celów socjalnych, centralnego ogrzewania lub zastosowań procesowych. Zarówno ze sprężarek bezolejowych jak i z wtryskiem oleju. Przykład – sprężarka o mocy zainstalowanej 200 kW może oddać około 180 kW w postaci ciepła. Taka ilość energii pokryje wiele potrzeb, zmniejszając wydatki na inne paliwa. To również aspekt ekologiczny – odzyskując przykładowe 180 kW zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery o 500 t w skali roku. Unowocześniając system sprężonego powietrza pamiętajmy o sprężarkach z płynną regulacją wydajności, które eliminują bieg jałowy zespołu. Tu oszczędności sięgnąć mogą 20–30%. Wybierajmy osuszacze sprężonego powietrza regenerowane ciepłem z procesu sprężania, obniżając znacznie koszt osuszania powietrza.