Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężarki w zakładach produkcyjnych

-- niedziela, 20 grudzień 2009

Usługa wynajmu sprężarek jest najczęściej świadczona w budownictwie. W tym miejscu rodzi się pytanie o rolę i miejsce wynajmu sprężarek i generatorów w przemyśle, choć zakłady przemysłowe w większości mają swoje rezerwy, które są uruchamiane w razie awarii. – To co zrobić, gdy trzeba wykonać remont, ale brakuje maszyny rezerwowej? – pyta Tomasz Kubiak Business Line Manager Specialty Rental Compressor Technique Atlas Copco Polska. Bo przecież jest niebezpieczeństwo, że rezerwowa sprężarka lub generator nie zdoła zasilić całego zakładu, a awaria jest na tyle poważna, że może przyczynić się do zatrzymania produkcji. Tu, jak twierdzi Kubiak, jest miejsce na „usługę wynajmu”, kierowaną przez Atlas Copco do działów utrzymania ruchu. Wynajem jest kierowany do małych, średnich i dużych zakładów przemysłowych. Firma proponuje różne warianty pracy sprężarek i generatorów: 8, 12, 16 i 24 godziny na dobę. Jest też możliwy wynajem w cyklu „standby” (maszyna jest podłączona i w razie wystąpienia awarii uruchamia się automatycznie lub jest uruchamiana przez obsługę) – to, jak uważa Kubiak, jest najlepsza alternatywa dla zakładów chcących mieć pewność skorzystania z dodatkowej maszyny od zaraz.

W ofercie wynajmu Atlas Copco są między innymi śrubowe sprężarki powietrza o wydajność do 40 m3/min, bezolejowe do 10 barów, z wtryskiem oleju do 30 barów, elektryczne, spalinowe. Są też tłokowe sprężarki powietrza PET o ciśnieniu do 45 barów i wydajności do 35 m3/min, jak też generatory prądu od 35 kVA do 1000 kVA z możliwością pracy równoległej, z zewnętrznymi zbiornikami paliwa o pojemności do 20 tys. litrów.

Jeśli chodzi o wymianę sprzętu do produkcji sprężonego powietrza, to jak wynika z udzielonych nam odpowiedzi, tylko około 20 proc. respondentów wskazało na taki zamiar. Ma to najczęściej związek z rozbudową zakładu, tworzeniem nowych stanowisk wykorzystujących sprężone powietrze czy modernizacją technologii. Wskazywano też na konieczność oszczędzania energii (powietrza), czy też zużycie podzespołów sprężarek oraz ich wiek. Często jest to rozbudowa o kolejne sprężarki lub wymiana systemu sterowania na nowoczesny, bardziej energooszczędny. W jednym przypadku modernizacja dotyczyła zastosowania sytemu automatycznej kaskady.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce