Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężarki w zakładach produkcyjnych

-- niedziela, 20 grudzień 2009

Na pewno przyszłość należy w dużej mierze do kompresorów bezolejowych. Eliminacja oleju tam, gdzie to możliwe, służy ochronie środowiska. Koszty utylizacji są coraz wyższe i trzeba je doliczyć do ogólnego kosztu użytkowania urządzenia. Przykładem takiego urządzenia są bezolejowe sprężarki tłokowe KAESER KOMPRESSOREN. Na przykład seria: KCT o wydajności od 60 do 575 l/min i mocy silnika 0,75 do 4 kW przy ciśnieniu 7/10 barów (nadciśnienia). Mają one kompaktową konstrukcję dzięki bezpośredniemu sprzęgnięciu silnika z blokiem sprężarki. Długi okres trwałości wynika z zastosowania tłoków z powłokami teflonowymi i niskiej prędkości obrotowej (1500 obrotów/min).
Dobre chłodzenie uzyskano dzięki podwójnemu strumieniowi powietrza.
Można policzyć, czy nie opłaca się wymiana sprężarek na nowe modele o poprawionych parametrach oszczędzania energii, ograniczonej obsłudze i wydłużonych okresach pomiędzy przeglądami. Może się okazać, że po dłuższym czasie zyskamy znaczące oszczędności.

Wynajem
Czy warto, w przypadku produkcji sprężonego powietrza, korzystać z outsourcingu lub wynajmu sprężarek? Jak wynika z naszej ankiety, tylko nieliczni rozważali taką możliwość i korzystano z niej raczej wyjątkowo na przykład w trakcie transferu produkcji. Nawet, jak to pisano w odpowiedziach, outsourcing był rozważany i analizowany, ale używane są własne sprężarki. Zauważano jednak potencjalne korzyści zwłaszcza tam, gdzie w bliskim sąsiedztwie jest kilka firm, które wykorzystujących sprężone powietrze. Niektórzy z respondentów przyznawali, że czasami korzystają jednak z takich usług, ale zdarza się to bardzo rzadko. Wydaje się, że jest to nie do końca doceniana możliwość ograniczania kosztów działalności, choćby przez skupianie się na tej podstawowej dla firmy, a nie na produkcji sprężonego powietrza.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce