Sprężarki w zakładach produkcyjnych
-- niedziela, 20 grudzień 2009
Powszechnie wykorzystuje się sprężone powietrze jako nośnik energii, a sprężarki to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń w przemyśle. Choć sprężone powietrze to wygodny nośnik energii, jest równocześnie, kłopotliwy w produkcji i przygotowaniu.
Sprężone powietrze może być bardzo drogim sposobem zasilania narzędzi i maszyn w przypadku nieoptymalnego jego wytwarzania. Produkcja sprężonego powietrza w zakładzie nie jest zadaniem trywialnym. Podstawą jest właściwa ocena potrzeb i dostosowanie sprzętu (sprężarek) do nich. Obecnie kładzie się bardzo duży nacisk na oszczędzanie energii w każdej formie i ochronę środowiska naturalnego. Producenci sprężarek wprowadzają nowe modele o ograniczonym zużyciu energii. Zapytaliśmy naszych czytelników o opinie związane ze sprężarkami i produkcją sprężonego powietrza w ich zakładach. Jak się okazuje, park maszynowy, jeśli chodzi o sprężarki, ma najczęściej od 3 do 5 lat. Zaledwie 13 proc. odpowiadających w naszej ankiecie deklarowało korzystanie ze sprzętu wyprodukowanego ponad 10 lat temu. W przypadku posiadania takiego sprzętu warto rozglądać się za nowymi rozwiązaniami.
Nowa – oszczędniejsza
Pojawiające się na rynku nowe urządzenia są zdecydowanie oszczędniejsze i tańsze w eksploatacji. Tu postęp jest bardzo szybki. Dobrym przykładem są nowe energooszczędne sprężarki CompAir. Są to sprężarki śrubowe z regulowaną liczbą obrotów od 11 kW do 250 kW. Podczas projektowania typoszeregu sprężarek L11VS-L18VR głównym celem było osiągnięcie maksymalnej energooszczędności, umożliwiającej zastosowanie w nowoczesnych liniach produkcyjnych wymagających zróżnicowanego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Każda sprężarka napędzana jest silnikiem o zmiennej liczbie obrotów, który umożliwia redukcję zużycia energii dzięki dokładnemu dopasowaniu ilości sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Jak podaje producent, sprężarki nowego typoszeregu charakteryzują się zakresem wydajności wyższym nawet o 17% od innych sprężarek porównywalnej wielkości. Przy ograniczonym zakresie wydajności sprężarka L11VS może kontynuować pracę przy zapotrzebowaniu wynoszącym 10% maksymalnej wydajności przy, 7 barach zapewniając elastyczność pracy i dokładną kontrolę zużycia sprężonego powietrza. Poziom hałasu wynosi 65–70 dB(A) – nie trzeba umieszczać ich w oddzielnym pomieszczeniu. Zamontowano sterownik AirSmart, który podaje też takie informacje, jak przewidywana żywotność oleju czy zużycie energii, oraz kontroluje punkt rosy i nie jest konieczne instalowanie oddzielnego sterownika osuszacza.