Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężarki w zakładach produkcyjnych

-- niedziela, 20 grudzień 2009

Powszechnie wykorzystuje się sprężone powietrze jako nośnik energii, a sprężarki to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń w przemyśle. Choć sprężone powietrze to wygodny nośnik energii, jest równocześnie, kłopotliwy w produkcji i przygotowaniu.

Sprężone powietrze może być bardzo drogim sposobem zasilania narzędzi i maszyn w przypadku nieoptymalnego jego wytwarzania. Produkcja sprężonego powietrza w zakładzie nie jest zadaniem trywialnym. Podstawą jest właściwa ocena potrzeb i dostosowanie sprzętu (sprężarek) do nich. Obecnie kładzie się bardzo duży nacisk na oszczędzanie energii w każdej formie i ochronę środowiska naturalnego. Producenci sprężarek wprowadzają nowe modele o ograniczonym zużyciu energii. Zapytaliśmy naszych czytelników o opinie związane ze sprężarkami i produkcją sprężonego powietrza w ich zakładach. Jak się okazuje, park maszynowy, jeśli chodzi o sprężarki, ma najczęściej od 3 do 5 lat. Zaledwie 13 proc. odpowiadających w naszej ankiecie deklarowało korzystanie ze sprzętu wyprodukowanego ponad 10 lat temu. W przypadku posiadania takiego sprzętu warto rozglądać się za nowymi rozwiązaniami.

Nowa – oszczędniejsza
Pojawiające się na rynku nowe urządzenia są zdecydowanie oszczędniejsze i tańsze w eksploatacji. Tu postęp jest bardzo szybki. Dobrym przykładem są nowe energooszczędne sprężarki CompAir. Są to sprężarki śrubowe z regulowaną liczbą obrotów od 11 kW do 250 kW. Podczas projektowania typoszeregu sprężarek L11VS-L18VR głównym celem było osiągnięcie maksymalnej energooszczędności, umożliwiającej zastosowanie w nowoczesnych liniach produkcyjnych wymagających zróżnicowanego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Każda sprężarka napędzana jest silnikiem o zmiennej liczbie obrotów, który umożliwia redukcję zużycia energii dzięki dokładnemu dopasowaniu ilości sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Jak podaje producent, sprężarki nowego typoszeregu charakteryzują się zakresem wydajności wyższym nawet o 17% od innych sprężarek porównywalnej wielkości. Przy ograniczonym zakresie wydajności sprężarka L11VS może kontynuować pracę przy zapotrzebowaniu wynoszącym 10% maksymalnej wydajności przy, 7 barach zapewniając elastyczność pracy i dokładną kontrolę zużycia sprężonego powietrza. Poziom  hałasu wynosi 65–70 dB(A) – nie trzeba umieszczać ich w oddzielnym pomieszczeniu. Zamontowano sterownik AirSmart, który podaje też takie informacje, jak przewidywana żywotność oleju czy zużycie energii, oraz kontroluje punkt rosy i nie jest konieczne instalowanie oddzielnego sterownika osuszacza.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce