Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężanie pod kontrolą - Polski rynek sprężarek

-- sobota, 09 październik 2010

Czynniki decydujące o zakupie
Bardzo ciekawą kwestię stanowią czynniki, jakie wpływają na decyzje zakupowe użytkowników. Dobierając sprężarkę, trzy czwarte użytkowników kładzie nacisk na jej trwałość. Dla ankietowanych niezmiernie istotne są także koszty eksploatacji urządzenia oraz jakość serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Kolejne miejsca pod względem rangi ważności przy wyborze zajmują: cena (musi być adekwatna do jakości), dopuszczalne ciśnienie robocze, zapotrzebowanie, a także koszty serwisu.

Mniej niż połowa respondentów decyduje się na zakup sprężarki po rozpatrzeniu kosztów związanych ze zużyciem przez nią energii. Przy wyborze użytkownicy zwracają uwagę na producenta i markę urządzenia. Zdarza się, że są oni przyzwyczajeni do produktów jakiejś konkretnej firmy lub zrazili się do innej. Istotną rolę odgrywają tu także warunki oferowanej gwarancji i długość jej trwania oraz koszty materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo jedna trzecia sondowanych uznała, że na zakup wpływać może zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze i częstotliwość przeglądów.

Oprócz powyższych czynników przy wyborze sprężarek mają znaczenie także: roczny czas pracy tego typu urządzeń, ich budowa (czy jest prosta czy nie), termin dostawy, obowiązujące standardy wewnątrzzakładowe, niezawodność w ruchu ciągłym oraz nowe instalacje rafineryjne.

A co sądzą dostawcy na temat ważności elementów wpływających na decyzje zakupowe ich klientów? Z zebranych informacji wynika, że mają oni zupełnie odmienne zdanie na ten temat niż użytkownicy. Według nich na pierwszym miejscu kupujący stawiają takie czynniki, jak: zapotrzebowanie, warunki gwarancji, trwałość sprężarek, ich cena, producent i marka, częstotliwość przeglądów, serwis, związane z nim koszty, cena, jaką należy zapłacić za eksploatację i materiały eksploatacyjne. Na drugim miejscu znalazły się terminy dostaw, ciśnienie robocze i zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze, na trzecim – prostota budowy tych urządzeń, natomiast na czwartym – koszty energii oraz roczny czas pracy sprężarki (wykres 4).

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce