Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężanie pod kontrolą - Polski rynek sprężarek

-- sobota, 09 październik 2010

Dane zebrane od użytkowników pokazują, że najczęściej stosują oni sprężarki właśnie do podniesienia ciśnienia czynnika gazowego (88%). Mniej niż jedna trzecia z nich wykorzystuje tego typu urządzenia przy wymuszaniu przepływu, a także przy zwiększaniu gęstości czynnika. Najrzadziej sprężarki stosuje się w celach produkcyjnych oraz do wywołania dodatniego efektu Joule’a-Thomsona. Żaden z użytkowników za pomocą sprężarek nie podwyższa temperatury czynnika gazowego (wykres 2).

Zwiększanie wydajności
Każdy z dostawców, który wziął udział w badaniu, ma w asortymencie sprężarki energooszczędne. Prędkość tych urządzeń jest regulowana. W sprzedaży trzech czwartych ankietowanych dostępne są też modele z prędkością regulowaną.

Aby zmienić wydajność sprężarek tłokowych, prawie połowa użytkowników stosuje metodę okresowego wyłączania sprężarki z ruchu. Innym wykorzystywanym sposobem jest zmiana prędkości obrotowej wału sprężarki. O wiele rzadziej wyłączane są okresowo poszczególne cylindry sprężarki. Inne metody zmiany wydajności sprężarek tłokowych to dociążanie/odciążanie oraz używanie falowników.

Najczęściej stosowane uszczelnienia
W oferowanych sprężarkach odśrodkowych (promieniowych), aby ograniczyć przecieki w miejscu, w którym wałek przechodzi przez obudowę sprężarki, stosowane są uszczelnienia. Uszczelnienia eliminują lub zmniejszają do minimum wyciek gazu technologicznego na zewnątrz i/lub przedostawanie się powietrza do wnętrza korpusu sprężarki. Typ zastosowanego uszczelnienia zależy od wymagań technologicznych. W urządzeniach połowy dostawców najczęściej spotykany rodzaj uszczelnienia to labiryntowy, a u jednej czwartej – mechaniczny oraz pierścieniowy (zwykle są to uszczelki grafitowe pracujące na sucho, ale stosowane są nawet uszczelnienia cieczowe).
Sprężarki odśrodkowe pracujące w zakładach u 16% użytkowników mają uszczelnienie mechanicznie lub pierścieniowe, a u 13% – labiryntowe. Najrzadziej stosowane jest uszczelnienie hydrostatyczne (wykres 3).

Popularni producenci
Z informacji zebranych od użytkowników sprężarek wynika, że w zakładach najczęściej zainstalowanymi urządzeniami tego typu są produkty firmy Atlas Copco. Niemałą popularnością cieszą się także sprężarki Kaeser Kompressoren i CompAir. Trochę rzadziej stosowane są urządzenia produkowane przez Airpol, Gardner Denver, BOGE Kompressoren, Ingersoll Rand oraz Spółdzielcza Wytwórnia Aparatów Natryskowych „WAN”.
Użytkownicy wykorzystują również sprężarki takich firm, jak: ALMIG, ALUP Kompressoren, Ceccato, Dospel, Einhell, Enea Matei, FINI, FMS Strzyżów, Gudepol, HV Turbo Italia, HYDROVANE, MARK, Matei, Neuman & Esser, Schneider, Sciteex oraz Wittig.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce