Sprężanie pod kontrolą - Polski rynek sprężarek
-- sobota, 09 październik 2010
Innym sposobem podziału sprężarek jest klasyfikacja ze względu na budowę. Rozróżniamy tu sprężarki wyporowe, które sprzedają wszyscy dostawcy, oraz przepływowe, które są w ofercie połowy dystrybutorów. Pierwszy z typów sprężarek jest zastosowany przez 80% użytkowników. Drugi rodzaj jest o wiele mniej popularny – ma go tylko 30% ankietowanych.
Z rodziny sprężarek wyporowych najczęściej sprzedawana jest sprężarka tłokowa. Kolejnymi popularnymi rozwiązaniami w ofercie dostawców z tej grupy urządzeń, są sprężarki śrubowe i z wirującymi tłokami (pompa Rootsa). Jedna czwarta respondentów ma także sprężarki łopatkowe i spiralne. 81% użytkowników twierdzi natomiast, że ma zainstalowane sprężarki śrubowe. Mniej niż połowa z nich ma sprężarki tłokowe. O wiele rzadziej w zakładach można spotkać sprężarki łopatkowe i Roots (po 17%). Poniżej jednej piątej respondentów stosuje sprężarki spiralne i membranowe (wykres 1).
W przypadku sprężarek przepływowych w ofercie dostawców dostępne są sprężarki wirowe, promieniowe i diagonalne. Użytkownicy najczęściej stosują sprężarki osiowe. Trochę rzadziej wykorzystywane są sprężarki promieniowe i wirowe.
Najpopularniejsze urządzenia
Ze względu na rodzaj sprężanego czynnika w asortymencie dostawców znajdują się maszyny sprężające gazowe i powietrzne. Pierwszy typ urządzeń pracuje w 99% zakładów, a drugi – tylko w 7%.
Ze względu na liczbę stopni każdy ankietowany producent i dystrybutor ma w ofercie sprężarki jednostopniowe, a trzy czwarte z nich – wielostopniowe. 86% użytkowników posługuje się w pracy sprężarkami jednostopniowymi. Natomiast 30% z nich ma sprężarki wielostopniowe.
Wszyscy dostawcy sprzedają sprężarki stacjonarne (podział ze względu na mobilność). Połowa z nich ma na stanie sprężarki przewoźne. Również najczęściej posiadanymi przez użytkowników urządzeniami są sprężarki stacjonarne. Jedynie 20% tej grupy sondowanych stosuje sprężarki przewoźne.
Zastosowanie sprężarek
Sprężarki dostępne w ofercie wszystkich dostawców można stosować w przemyśle (napęd różnego rodzaju urządzeń) oraz transporcie materiałów sypkich. Rola, jaką mają spełnić, to przede wszystkim podniesienie ciśnienia czynnika gazowego. Innym zadaniem tego typu urządzeń jest wywoływanie efektu Joule’a-Thomsona, wymuszenie przepływu oraz zwiększenia gęstości czynnika.