Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężanie pod kontrolą - Polski rynek sprężarek

-- sobota, 09 październik 2010

Innym sposobem podziału sprężarek jest klasyfikacja ze względu na budowę. Rozróżniamy tu sprężarki wyporowe, które sprzedają wszyscy dostawcy, oraz przepływowe, które są w ofercie połowy dystrybutorów. Pierwszy z typów sprężarek jest zastosowany przez 80% użytkowników. Drugi rodzaj jest o wiele mniej popularny – ma go tylko 30% ankietowanych.

Z rodziny sprężarek wyporowych najczęściej sprzedawana jest sprężarka tłokowa. Kolejnymi popularnymi rozwiązaniami w ofercie dostawców z tej grupy urządzeń, są sprężarki śrubowe i z wirującymi tłokami (pompa Rootsa). Jedna czwarta respondentów ma także sprężarki łopatkowe i spiralne. 81% użytkowników twierdzi natomiast, że ma zainstalowane sprężarki śrubowe. Mniej niż połowa z nich ma sprężarki tłokowe. O wiele rzadziej w zakładach można spotkać sprężarki łopatkowe i Roots (po 17%). Poniżej jednej piątej respondentów stosuje sprężarki spiralne i membranowe (wykres 1).

W przypadku sprężarek przepływowych w ofercie dostawców dostępne są sprężarki wirowe, promieniowe i diagonalne. Użytkownicy najczęściej stosują sprężarki osiowe. Trochę rzadziej wykorzystywane są sprężarki promieniowe i wirowe.

Najpopularniejsze urządzenia
Ze względu na rodzaj sprężanego czynnika w asortymencie dostawców znajdują się maszyny sprężające gazowe i powietrzne. Pierwszy typ urządzeń pracuje w 99% zakładów, a drugi – tylko w 7%.

Ze względu na liczbę stopni każdy ankietowany producent i dystrybutor ma w ofercie sprężarki jednostopniowe, a trzy czwarte z nich – wielostopniowe. 86% użytkowników posługuje się w pracy sprężarkami jednostopniowymi. Natomiast 30% z nich ma sprężarki wielostopniowe.

Wszyscy dostawcy sprzedają sprężarki stacjonarne (podział ze względu na mobilność). Połowa z nich ma na stanie sprężarki przewoźne. Również najczęściej posiadanymi przez użytkowników urządzeniami są sprężarki stacjonarne. Jedynie 20% tej grupy sondowanych stosuje sprężarki przewoźne.

Zastosowanie sprężarek
Sprężarki dostępne w ofercie wszystkich dostawców można stosować w przemyśle (napęd różnego rodzaju urządzeń) oraz transporcie materiałów sypkich. Rola, jaką mają spełnić, to przede wszystkim podniesienie ciśnienia czynnika gazowego. Innym zadaniem tego typu urządzeń jest wywoływanie efektu Joule’a-Thomsona, wymuszenie przepływu oraz zwiększenia gęstości czynnika.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce