Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprężanie pod kontrolą - Polski rynek sprężarek

-- sobota, 09 październik 2010

Dostawcy prognozują wzrost popytu na sprężarki w 2010 r. W zakładach najczęściej zainstalowane są kompresory. Z zebranych informacji wynika, że najpopularniejszymi urządzeniami są produkty firmy Atlas Copco.

Z informacji zebranych w sierpniu 2010 r. przez redakcję magazynu „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych” wśród dostawców sprężarek wynika, że nie zauważyli oni widocznej zmiany w przychodach firm pomiędzy 2008 a 2009 r. Dodatkowo trzy czwarte respondentów ocenia ogólne tendencje rozwoju sprzedaży sprężarek w Polsce na podstawie własnych doświadczeń rynkowych jako wzrostowe. Według nich w 2010 r. ma nastąpić zwiększenie popytu na te urządzenia, a co za tym idzie, wzmożony ich zakup. Pozostała część ankietowanych twierdzi, że w najbliższym czasie będzie widoczny spadek.

Dane uzyskane od użytkowników sprężarek nie dają tak pozytywnych perspektyw sprzedażowych na najbliższy okres. Aż 88% respondentów zadeklarowało, że nie chce wymieniać sprzętu do produkcji sprężonego powietrza. Również 80% sondowanych nie planuje w 2010 r. działań związanych z nabyciem sprężarek. Natomiast ci, którzy chcą dokonać jakiegoś zakupu, zrobią to ze względu na: rozbudowę zakładu lub nowe inwestycje, zapotrzebowanie na większą ilość sprężonego powietrza, pewność działania sprzętu oraz jego wydajność. Tymczasem ich wydatki pozostaną na tym samym poziomie co w 2009 r. (76% odpowiedzi), a tylko u 21% z nich wzrosną.

Typy sprężarek
W ofercie dostawców znajdują się rożnego typu sprężarki. Ze względu na stosunek sprężania najpopularniejszą jest kompresor (dla π>3) – sprzedają go wszyscy ankietowani. Dmuchawy (dla 1,13<π<3) oferowane są przez trzy czwarte respondentów. W zakładach 94% sondowanych użytkowników zainstalowane są kompresory. O wiele rzadziej można spotkać wentylatory (dla π<1,13) i dmuchawy. Ma je mniej niż jedna trzecia badanych.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce