Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary

-- poniedziałek, 31 maj 2010

Błędy w smarowaniu
Zapytaliśmy producentów i dostawców smarów, działających na naszym rynku, jakie błędy są najczęściej popełniane przez użytkowników w doborze właściwego produktu smarnego. Wśród opinii znalazły się takie, że dobór smaru często prowadzi się tylko na podstawie własności dotychczas stosowanego, a nie na podstawie rzeczywistych warunków pracy urządzenia. To bardzo trafna konstatacja. Użytkownicy nie zapoznają się do głębi z problemem występującym w danym punkcie smarnym. Nie podają: warunków pracy, temperatury pracy, obciążenia oraz wpływu warunków zewnętrznych.Do najczęstszych błędów pojawiających się przy użytkowaniu smarów można też zaliczyć przesmarowanie, czyli za dużą objętość napełnienia, czy stosowanie smarów podstawowych do wszystkiego. Często nie wszyscy zastanawiają się nad cechami użytkowymi smaru i możliwościami jego prawidłowej aplikacji. Jak napisano w jednej z odpowiedzi, w wielu przypadkach działa się jeszcze zgodnie z zasadą „smar to smar”.
W przedstawianych opiniach wskazywano też na takie popełniane błędy, jak: mieszanie smarów o różnych typach zagęszczaczy, sugerowanie się barwą smaru, stosowanie oleju zamiast smaru, czy dobór smaru według konsystencji NLGI, zamiast według lepkości oleju bazowego. W przypadku ostatniego z wymienionych „grzechów” popełnianych przez użytkowników warto przypomnieć, według opracowanej przez National Lubricating Grease Institute (NLGI) normy – smary klasyfikuje się na dziewięć klas na podstawie ich lepkości. Klasa NLGI sama w sobie nie wystarcza do określenia, czy smar nadaje się konkretnego zastosowania. Może to być jedynie wskazówka pomocna do określenia potencjalnej przydatności różnych smarów.

Obecnie w różnych krajach, dziedzinach techniki, stosuje się jeszcze różne klasyfikacje środków smarnych. Historycznie system klasyfikacji obejmujący różne ciecze eksploatacyjne opracowywały organizacje amerykańskie, takie jak: ASTM, SAE, API oraz NLGI. W Europie zajmowała się tym niemiecka DIN. Korzystając z tych klasyfikacji, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) znormalizowała i ujednoliciła klasyfikację większości cieczy eksploatacyjnych, w tym przemysłowych środków smarnych (bez olejów silnikowych i olejów do przekładni pojazdów). Ta funkcjonująca na rynku różnorodność wprowadza nadal trochę zamieszania.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce