Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary

-- poniedziałek, 31 maj 2010

Smary są przedmiotem wielu badań naukowych związanych z chemią, fizyką, inżynierią mechaniczną i innymi dziedzinami. Poszukuje się idealnych smarów o bardzo dobrych parametrach pracy, odpornych na warunki użytkowania i bezpiecznych dla środowiska naturalnego.

Właściwe smarowanie to obniżenie kosztów, dzięki wydłużeniu bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń oraz zwiększeniu ich trwałości. Dziś najlepsze wyniki osiąga się, łącząc nowe technologie produkcji środków smarnych z działaniami organizacyjnymi w samym zakładzie. Prowadzone są badania dotyczące np. zastosowania niekonwencjonalnych olejów podstawowych jako komponentów smarów plastycznych, czy też wykorzystania związków pierwiastków ziem rzadkich (np. fluorków) do poprawy właściwości przeciwzużyciowych smarów i ich zdolności do przenoszenia obciążeń. Są dostępne coraz nowocześniejsze produkty, jednak nadal obowiązuje 5 podstawowych zasad smarowania: właściwy produkt, właściwe miejsce, właściwa ilość, właściwy czas i właściwa postawa. Często to właśnie stosunek odpowiedzialnych za gospodarkę smarowniczą osób decyduje o tym, jak w praktyce przebiega smarowanie na konkretnym stanowisku. Warto również poszerzyć te zalecenia o szkolenia i odpowiednie narzędzia, w tym systemy IT wspomagające gospodarkę smarną w zakładzie.

W przeprowadzonej przez nas ankiecie pytaliśmy naszych respondentów o to, jakie cechy smarów są dla nich ważne. W wielu odpowiedziach podkreślano wagę: żywotności, skuteczności i trwałości. Poza specyficznymi wymaganiami jak atesty w przypadku smarów dla przemysłu spożywczego pojawiały się też takie, jak opakowanie chroniące przed zanieczyszczeniem smaru, czy dobra pompowalność w układach smarowania.

Na pewno nie da się prawidłowo prowadzić smarowania bez stałego uzupełniania wiedzy na ten temat. Zapytaliśmy, czy informacje ze strony producentów i dystrybutorów o właściwościach smarów są wystarczające lub jakich brakuje. Większość osób, które wypowiedziały się w naszej ankiecie, oceniła, że są one wystarczające. Może jest pod tym względem bardzo dobrze lub, co też trzeba brać pod uwagę, wiedza i co za tym idzie, wymagania użytkowników nie są wysokie. Nie wszyscy są oczywiście zadowoleni z uzyskiwanych tą drogą informacji i jak wynika z zebranych odpowiedzi, trudno na przykład o informacje o zamiennikach lub bardziej szczegółowych parametrach technicznych i eksploatacyjnych.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce