Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary syntetyczne

-- poniedziałek, 01 marzec 2004

Syntetyki stanowią logiczny wybór środka smarnego dla całego szeregu zastosowań, włączając sytuacje, gdy:

  • Następuje awaria sprzętu lub przedłuża się czas postoju.
  • Powodem kłopotów jest nieskuteczny środek smarny lub stosowane praktyki.
  • Wymogi danej aplikacji przekraczają możliwości smarów produkowanych na bazie mineralnej.
  • Występują wysokie lub niskie (–240 do +260oC) temperatury.

 Sztucznie wytwarzane smary syntetyczne zmniejszają zużywanie się elementów roboczych dzięki obecności bardziej wytrzymałej warstwy smarnej w strefie obciążeń łożysk, kół zębatych, sprężarek, uszczelnień wałów, pomp próżniowych i przeponowych oraz układów hydraulicznych. Wynikiem tego jest prostsza konserwacja, mniejsze zużycie części zamiennych oraz oszczędności zużycia energii. Smary syntetyczne zapewniają także dużą trwałość użytkową urządzeń, ponieważ ich zwiększona stabilność termiczna i odporność na utlenianie ograniczają powstawanie złogów, korozji oraz osadów.

Podstawową wadą smarów syntetycznych jest koszt zawiązany z zakupem, przewyższający zazwyczaj trzykrotnie cenę produktów opartych na bazie mineralnej. Jednak początkowa cena, stanowiąca niejako stawkę ubezpieczeniową, jest zazwyczaj odzyskiwana w całym okresie użytkowania wyrobu, który jest w przybliżeniu trzykrotnie dłuższy, niż w wypadku wyrobów tradycyjnych.

Biorąc pod uwagę wydatki początkowe zastosowanie syntetyków w systemach, gdzie występują nieszczelności lub zanieczyszczenia wydaje się wyborem mało praktycznym.

Zestawienia prezentowane na poniższych stronach służą jako przewodnik przy dokonywaniu wyboru i stosowaniu syntetycznych olejów do przekładni zębatych, łożysk, układów hydraulicznych oraz sprężarek, a także trzech rodzajów stałych smarów hipoidalnych, odpornych na wysoką temperaturę. Zestawienie, które jest aktualizowane co 3 lata, opiera się na informacjach przekazanych przez 79 firm, które odpowiedzia ły na pisemną ankietę magazynu PLANT ENGINEERING.

Autor: Joseph L. Foszcz, redaktor magazynu Plant Engineering


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce