Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary i oleje w zakładach produkcyjnych

-- czwartek, 22 październik 2009

Jednak należy podchodzić do tego typu rozwiązań ostrożnie ze względu na różnorodność dodatków uszlachetniających stosowanych przez producentów olejów. Nie znaczy to, że w konkretnym zastosowaniu nie okaże się to rozwiązaniem optymalnym.
O różnorodności oferty smarów mówi także Radosław Berłowski z firmy Albeco: – Nie ma właściwej eksploatacji maszyny bez odpowiedniego smarowania. Jednak by ono przyniosło maksymalne korzyści, konieczny jest właściwy dobór środka smarującego. Oferta smarów dostępnych na rynku jest niezwykle bogata: poprzez smary uniwersalne do łożysk, przekładni, łańcuchów i do dużych obciążeń, występuje cała gama smarów specjalistycznych i przeznaczonych np. do przemysłu spożywczego, do niskich i wysokich temperatur, odpornych na wibracje, zapylenie i ciężkie warunki pracy, często stosowanych w układach centralnego smarowania. Dostępne są produkty do każdego zastosowania i każdych warunków pracy, jednak tak szeroka oferta smarów utrudnia klientom odnalezienie tego najwłaściwszego.

Z kolei, jak mówią specjaliści z Zakładów Automatyki „POLNA”, każdy, nawet najlepszy środek smarny spełni swoje zadanie pod warunkiem, że zostanie doprowadzony we właściwe miejsce, w odpowiedniej ilości, pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiednich odstępach czasu. Zadania te związane z dystrybucją środków smarnych spełniają urządzenia centralnego smarowania.

Rynek
Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego pierwszy kwartał 2009 r. dla rynku olejów smarowych był niestety okresem spadków. Do niskiego wyniku przyczynił się głównie spadek sprzedaży w segmencie olejów dla przemysłu, który rok do roku zmalał o prawie 33 proc. Każde spowolnienie gospodarki powoduje mobilizację użytkowników i poszukiwanie oszczędności. Miejmy nadzieję, że analiza ekonomiczna nie zakończy się jedynie na oferowanej przez dostawców cenie. Producenci muszą odpowiadać na takie wyzwanie rynku. To też dobry moment na przetestowanie nowych produktów. Na polskim rynku działają zarówno duże międzynarodowe koncerny, jak i wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się produkcją i dostarczaniem środków oraz usług związanych z szeroko rozumianym smarowaniem. Ważną rolę odgrywają tu usługi, takie jak: badania i analizy olejów, audyt smarowniczy, doradztwo tribologiczne itp. Dla użytkowników nowoczesnych środków smarnych ich dobór i optymalizacja stanowi spore wyzwanie, a zaprojektowanie rozsądnego systemu zarządzania gospodarką smarowniczą w zakładzie może przekraczać kompetencje zatrudnionych w firmie pracowników. Dlatego usługi tego typu są poszukiwane, choć trudno się nam jeszcze przyzwyczaić do płacenia za wiedzę.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce