Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary i oleje w zakładach produkcyjnych

-- czwartek, 22 październik 2009

Jak mówi Andrzej Dudek z gdańskiej firmy Top Oil, z jego ponad 40-letniego doświadczenia wynika, że nie do końca rozumiemy rolę i miejsce środków smarowych w utrzymaniu ruchu. Profilaktyka czynna (czyli zapobieganie), a nie bierna (filtracja, wymiana) powinna być podstawą działalności służb utrzymania ruchu. Według niego zasadą powinno być – nie leczmy, a zapobiegajmy. W krajach zaawansowanych technologicznie poprzez racjonalizację gospodarki smarowniczej (czyli przez realizację profilaktyki czynnej) obniża się koszty utrzymania ruchu nawet o 30%, a jak to osiągnąć, prezentuje się na licznie prowadzonych szkoleniach. Andrzej Dudek przytacza też jedną z częstych wypowiedzi uczestników takich szkoleń – „uświadomiłem sobie, jak trudno jest zauważyć rzeczy oczywiste”. Jak twierdzi, wiele działań zmierzających do poprawy w tym zakresie jest prostych i bezinwestycyjnych.

Jeśli monitoruje się olej w trakcie eksploatacji, to może on być znakomitym i tanim źródłem informacji o stanie technicznym urządzenia. Warunkiem jest systematyczne badanie pod względem zawartości i rodzaju cząstek zużyciowych oraz zmian parametrów fizykochemicznych i czystości. Jeśli ustali się właściwie limity graniczne dla poszczególnych parametrów (różne dla każdego układu maszyny i oleju), to można interweniować, zanim wystąpią wyraźne objawy zużycia urządzenia. Specjaliści radzą tu zwracać większą uwagę na zanieczyszczenie oleju cząstkami zużyciowymi, niż tylko na parametry fizykochemiczne oleju. Prawidłowe wdrożenie serwisu olejowego może przynieść wiele korzyści nie tylko bezpośrednio w gospodarce olejami w zakładzie.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce