Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smary i oleje w zakładach produkcyjnych

-- czwartek, 22 październik 2009

Nowoczesne urządzenia o dużej wydajności pracują przy znacznych obciążeniach. Dlatego właściwe smarowanie jest ważne. Zapewnić je mogą nowoczesne oleje i smary. Stale szuka się w tej dziedzinie oszczędności, a obowiązujące przepisy wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne wymagania, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska.

Ogólnie można powiedzieć, że smary tworzy się poprzez dyspersję środka zagęszczającego w płynnym środku smarnym. Skład smaru to od 75 do 95 proc. bazy, którą jest płynny środek smarny, na przykład olej, a pozostałą część stanowią elementy zagęszczające. W przypadku smarów kompleksowych stosuje się dwa różne kwasy tłuszczowe, z których jeden jest czynnikiem głównym. Stosowane obecnie dodatki to najczęściej: przeciwutleniacze, dodatki przeciwkorozyjne, przeciwzużyciowe oraz dodatki EP chroniące przed odklejaniem się smaru i płynięciem. Nowoczesne smary to obecnie bardzo złożone, wyspecjalizowane produkty, od których wiele się oczekuje, na przykład zgodności z uszczelnieniami, ale od użytkownika wymaga to również umiejętności w doborze produktu do potrzeb.

Waga inżynierii smarowania w strategii utrzymania ruchu systematycznie rośnie. Wyzwania, jakie stawiane są przed środkami smarnymi, to między innymi wyższe temperatury eksploatacji (odporność na utlenianie nawet w skrajnych warunkach), większe obciążenia powstające w zazębieniach, ograniczanie zużycia energii. Te nowe wyzwania stara się zaspokajać krajowy rynek producentów i dostawców olejów i smarów oraz firm świadczących usługi na przykład związane z audytem olejowym i analiz olejowych. Producenci środków smarnych prowadzą prace nad rozwojem technicznym i chemicznym, by minimalizować tarcie, zwiększać szybkość działania i działanie czyszczące.

Inżynieria smarowania
Jak twierdzą specjaliści z firmy Ecol w inżynierii smarowania chodzi o to, by właściwie smarować i odpowiednio wcześnie rozpoznawać – na podstawie analizy zmieniających się właściwości środka smarnego – zużycie urządzeń. Pozwala to reagować i przeprowadzać remont maszyn w zaplanowanym czasie zanim wystąpi awaria. To dzisiaj jedyna właściwa droga do ograniczania kosztów eksploatacji maszyn. Dlatego warto wprowadzić w zakładzie kompleksowy serwis olejowo-smarowniczy. Strategia utrzymania ruchu (UR) powinna zawierać taki serwis jako część tak zwanej strategii aktywnego (czynnego) utrzymania ruchu (Proactive Maintenance).

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce