Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smarowanie, oleje i smary w zastosowaniach przemysłowych

-- poniedziałek, 13 październik 2008

Postęp techniczny wymusza ciągły rozwój produktów smarnych. Nowoczesne maszyny i urządzenia wymagają używania wysokiej jakości produktów o odpowiednich właściwościach. Dlatego coraz częściej do problemów związanych ze smarowaniem należy podchodzić indywidualnie, by sprostać wszystkim potrzebom w zakresie aplikacji nowoczesnych technik smarowniczych.

Różnorodność zarówno dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do smarowania, jak i wymagań stawianych przez nowoczesne urządzenia i maszyny zmusza służby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu w zakładzie do stałego pogłębiania wiedzy o stosowaniu środków smarnych. Czasem warto zlecić takie usługi firmom zewnętrznym. Dla zużywających duże ilości produktów smarnych dobrym rozwiązaniem jest związanie się z jednym dostawcą. Wiele firm oferuje usługi wsparcia działów technicznych w zakresie optymalizacji doboru środków smarowych zgodnie z zaleceniami producenta, właściwościami użytkowania itp. Zaletą jest ograniczenie ilości używanych produktów do minimum, co ułatwia ich stosowanie, składowanie i zakup, a ponadto zmniejsza niebezpieczeństwo pomyłki. Usługodawcy prowadzą też magazynowanie i dystrybucję środków smarowych na potrzeby obsługiwanego zakładu, filtrację i czyszczenie układów olejowych. W wielu ofertach jest też uwzględniony monitoring właściwości fizyko-chemicznych i analiza na przykład mikroskopowa oraz oznaczanie klasy czystości. Nie bez znaczenia jest też wypełnianie zaleceń dotyczących postępowania z odpadami zgodnie z wymaganiami ustawy o odpadach, nakładającej na firmy prowadzenie ewidencji gospodarki odpadami. Postępowanie ze środkami smarnymi polega na wykonywaniu czynności pracochłonnych i kłopotliwych, są to: zalewanie układów olejowych, aplikacje olejów i smarów, filtracja, czyszczenie układów olejowych, oraz wypompowywanie oleju z maszyn. Należy też zabezpieczyć materiały do likwidacji wycieków substancji ropopochodnych oraz odbiór olejów przepracowanych i innych tego typu odpadów.  

To dzięki smarowaniu utrzymujemy sprawne działanie parku maszynowego zakładu. Równocześnie właściwe smarowanie przedłuży żywotność urządzeń, będą one pracować bez zakłóceń i z pełną wydajnością. Jeśli środek smarny ulegnie zanieczyszczeniu lub zużyciu, wśród wielu innych problemów może wystąpić zagrożenie przegrzaniem lub awaria. Jest to wielokrotnie powód przestojów i spadku produkcji. Wiążą się z tym określone koszty, znacznie większe niż koszt środków smarnych. Małe oszczędności mogą zamieniać się w duże wydatki. Nie należy stosować olejów zamiennie ani ich mieszać. Czasem uważa się, że ważne jest, by olej w maszynie był – dziś nowoczesne oleje zawierające uszlachetniające dodatki nie lubią mieszania – to prosta droga do kłopotów i awarii. Warto też poświęcić czas, by dopracować się dobrego programu gospodarki smarowniczej, którego podstawą jest analiza oleju. Program analiz olejowych pozwala na rejestrację zmian i tendencji właściwości oleju. Analizy olejowe nie tylko dostarczają informacji o samym oleju i jego właściwościach, ale mogą informować i ostrzegać przed awarią, diagnozując maszynę.  

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce