Smarowanie łożysk
-- piątek, 13 maj 2011
Na rynku pojawiły się także rozwiązania z automatycznymi, mechanicznymi i elektronicznymi dozownikami smarów. Aplikacje takie, w niektórych zastosowaniach, pozwalają nawet na jeden rok bezobsługowego dozowania środka smarnego do układu. Jednak wymiana łożyska z dozorem smarowniczym na łożysko bezobsługowe nie zawsze jest możliwa. Tego typu rozwiązanie stosuje się, kiedy:
- w danym węźle łożyskowym smarowanie konwencjonalne jest nieskuteczne lub nieefektywne (w próżni, w bardzo wysokich lub niskich temperaturach, w środowisku chemicznie aktywnym),
- kiedy występuje zagrożenie, że smar zabrudzi wyrób: przemysł papierniczy i włókienniczy,
- kiedy obsługa smarownicza jest trudna do przeprowadzenia lub nieopłacalna,
- kiedy dozór nad aplikowaniem smaru w sposób tradycyjny byłby zbyt uciążliwy.
Odpowiadając na pytanie o możliwość zamiany łożyska tradycyjnego na takie, które nie wymaga smarowania, Fabryka Łożysk Tocznych-Kraśnik twierdzi, że istnieją zarówno łożyska wymagające obsługi, jak i bezobsługowe. Wszystko zależy od zastosowania oraz od sposobu zabudowy łożysk. Jednakże zawsze musi być zapewnione odpowiednie smarowanie.
W opinii firmy Prema łożyska niewymagające obsługi to łożyska fabrycznie napełnione smarem i uszczelnione oraz łożyska SKF wypełnione SolidOil. Łożysk tradycyjnych nie można zastąpić takimi, które nie wymagają smarowania, z następujących powodów:
- temperatura, jaka się pojawia w łożyskach uszczelnionych w wyniku tarcia uszczelnienia, ogranicza dopuszczalne prędkości obrotowe,
- ilość i rodzaj smarów, jakimi napełniane są łożyska, jest ograniczona,
- w łożyskach smarowanych olejem często olej pełni dodatkową funkcję chłodzenia.
Firma Timken podaje, że łożyska dobiera się zależnie od zastosowania (baryłkowe, walcowe, stożkowe, kulkowe, igiełkowe). Zdarza się, że łożyska można (po odpowiednich przeliczeniach) zamienić, na przykład z baryłki na stożek. Wtedy żywotność takiego łożyska może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent – daje to określone korzyści nie tylko w kwestii zakupu samego łożyska, ale i obsługi (mniejsze koszty dla firmy w związku z przestojem/wymianą). Zdarza się, że łożyska pracują po kilkadziesiąt lat bez potrzeby wymiany/demontażu (np. przekładnie przy walcarkach).
Zaletą stosowania łożysk walcowych/baryłkowych względem stożkowych jest ich prostota w obsłudze. Łożyska walcowe i baryłkowe wychodzą z fabryki już z odpowiednim luzem promieniowym. W przypadku łożysk stożkowych każdy klient musi sam wiedzieć, jak nastawić łożysko, by uzyskało możliwie jak najdłuższą trwałość.