Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Smarowanie łożysk

-- piątek, 13 maj 2011

Każdy producent smarów określa warunki ich zastosowania. Są smary przeznaczone dla przemysłu ciężkiego, górniczego, spożywczego, do silników elektrycznych itd. Ważnym parametrem jest lepkość i temperatura pracy.

Redakcja miesięcznika postanowiła zapytać swoich czytelników o ilość środków smarnych, jakie  zużywają w firmie w ciągu miesiąca. Ponad 36% ankietowanych podaje, że zużywa do 20 kg środków smarnych. Materiałów tego typu w ilości od 20 do 50 kg potrzebuje ponad 21% czytelników. Niecałe 16% ankietowanych nabywa miesięcznie od 50 do 75 kg substancji smarujących. Ponad 10% respondentów podaje, że potrzebuje od 75 do 100 kg materiałów przeznaczonych do smarowania. Z ankiety wynika, że prawie tyle samo czytelników dokonuje zakupu ponad 100 kg środków smarnych.

Podczas badania ankietowego zapytano także czytelników o czas, jaki poświęca się na smarowanie maszyn w firmie. Ponad 68% ankietowanych podaje, że czas, który jest przeznaczony na smarowanie, nie przekracza 8 godz. tygodniowo. Około 16% czytelników poświęca w tym zakresie od 8 do 16 godz. na tydzień. Od 16 do 24 godz. przeznacza na smarowanie maszyn ponad 5% ankietowanych.

W firmach używa się smarów firm Total, Castrol, Shell, Mobil, Statoil oraz BP.

Łożyska bezobsługowe zamiast tradycyjnych

Jedno z pytań ankiety brzmiało: czy w twojej firmie znajdują zastosowanie łożyska, które nie wymagają smarowania. Interesujące jest, że ponad połowa czytelników nie używa łożysk tego typu. W opinii czytelników łożyska, które nie wymagają smarowania, produkują i dostarczają firmy: SKF, FAG oraz NSK.

Na rynku dostępne są łożyska ślizgowe bez konwencjonalnego systemu smarowania, które ze względu na sposób dostawy środka smarnego zwane są samosmarnymi lub bezobsługowymi. W ich przypadku środek smarny zawarty jest w ściance lub w wierzchniej warstwie panwi. Do tego typu łożysk należą między innymi nasycone olejem, spiekane tulejki brązowe lub żelazne, stosowane często w lekkim przemyśle maszynowym (papierniczy, spożywczy, urządzenia gospodarstwa domowego).

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce