Silniki do trudnych warunków eksploatacyjnych
-- poniedziałek, 03 grudzień 2012
Co na rynku?
W silnikach firmy Motovario uwzględnia się korpusy wykonane ze stopu aluminium. Uzyskano przy tym klasę izolacji F i stopień ochrony IP 55. Silniki osiągają wielkości mechaniczne mieszczące się pomiędzy 63 a 132 przy mocach od 0,09 do 11 kW. Standardowymi silnikami trójfazowymi jest seria T, zaś seria D stanowi dwubiegowe silniki trójfazowe. Silniki jednofazowe oznaczone są jako S. Zastosować można również silniki serii TB, będące trójfazowymi napędami z hamulcem. Seria DB to dwubiegowe silniki trójfazowe z hamulcem. Z kolei seria HSE stanowi silniki jednofazowe o podwyższonym momencie rozruchowym z przełącznikiem odśrodkowym.
Firma Bodine Electric oferuje silniki przekładniowe 33 A zasilane napięciem 90/130VDC i 12/24VDC z głowicą przekładniową WX. Urządzenia tego typu są silnikami z magnesami trwałymi. Uwzględnia się je przede wszystkim w przenośnikach, maszynach pakujących, pompach, sprzęcie medycznym, a także urządzeniach zasilanych energią elektryczną. Głowica WX w całości bazuje na elementach stalowych i syntetycznych środkach smarujących. Tym sposobem zyskuje się podwyższenie momentu obrotowego. Zgodność z wymogami normy AGMA 9 zapewnia cichą pracę. Głowica WX jest dostępna w 48 wersjach o 12 współczynnikach przełożenia od 4:1 do 312:1 oraz o znamionowych prędkościach obrotowych od 658 do 2,9 obrotów/minutę. W silnikach tego typu istotną rolę odgrywają stalowe korpusy, łożyska kulowe o ciągłym smarowaniu, szczotki z miedzi i grafitu oraz uzwojenia, które dodatkowo impregnuje się żywicą.
W wielu fabrykach zastosowanie znajdują silniki prądu stałego. Silniki szeregowe uwzględnia się przede wszystkim w sztaplarkach. Z kolei silniki szeregowo-bocznikowe są nieodzownym elementem systemów regulacji obrotów wybieraków, a także napędów linii i napędów maszyn pakujących.
Silniki asynchroniczne uwzględniane są przede wszystkim w przenośnikach taśmowych, wentylatorach i pompach. Z kolei silniki pierścieniowe znajdują zastosowanie w suwnicach i wentylatorach.
Firma Siemens oferuje silniki prądu stałego w wykonaniu z otwartym układem wentylacji (stopień ochrony IP 23) przeznaczone do użytku w suchych i zamkniętych pomieszczeniach o niskim zapyleniu. Natomiast silniki wykonane jako całkowicie zamknięte (stopień ochrony IP 54) mogą być stosowane na świeżym powietrzu lub w otoczeniu o wysokim zapyleniu albo dużej wilgotności. Zakres silników obejmuje moce mieszczące się pomiędzy 0,55 a 1610 kW. Modułowa koncepcja budowy oraz liczne opcje wyposażenia dodatkowego pozwalają na praktycznie dowolną konfigurację silnika z uwzględnieniem takich aspektów, jak np. usytuowanie wentylatora chłodzącego lub skrzynki zaciskowej, zabudowa czujników temperatury uzwojeń, wyposażenie w prądnicę tachometryczną lub enkoder itp.