Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki bardziej wydajne - Polski rynek silników elektrycznych

-- niedziela, 19 wrzesień 2010

Tylko właściwa ocena momentu obrotowego, oporów ruchu, momentu bezwładności, prędkości i dynamiki, rodzaju sterowania, efektywności elektrycznej oraz warunków zabudowy umożliwia wyselekcjonowanie odpowiedniego typu i wielkości silnika.

Należy dążyć do tego, aby typ silnika wybierany przez konstruktorów na etapie projektu mechanicznego był następnie kolejno weryfikowany przez zespoły automatyków, elektryków oraz programistów.

Niewątpliwym ułatwieniem przy zakupie silników jest coraz lepsze oprogramowanie, umożliwiające niemal automatyczny dobór silnika (np. program Positioning Drives firmy Festo). Posługując się oprogramowaniem wspomagającym, nie należy umniejszać roli rzetelnej wiedzy inżynierskiej, umożliwiającej właściwą interpretację i weryfikację wyników oraz ostateczny wybór optymalnego rozwiązania.


Najważniejszy jest dobry dobór
Grzegorz Andrzejczyk, lider sekcji Servo & Motion, Mitsubishi Electric Europe B.V., oddział w Polsce
Dobierając serwonapęd do aplikacji, oczekujemy przede wszystkim ściśle określonej wydajności oraz precyzji. Częstym błędem przy doborze napędu jest określenie jedynie oczekiwanego momentu znamionowego oraz prędkości obrotowej silnika. Zapomina się także o tym, że napęd pracujący w bardzo wymagającej aplikacji będzie w największym stopniu obciążony przez moment dynamiczny występujący w układzie. Wartość tej składowej zależna jest od dynamiki rozpędzania lub hamowania oraz od momentu bezwładności obciążenia. Masa układu jest bardzo ważna nie tylko ze względu na dynamikę – każdy silnik ma określony zalecany dopuszczalny moment bezwładności obciążenia. Wydajny oraz precyzyjny układ to taki, który pracuje z wysokimi nastawami wzmocnień napędu, tylko prawidłowo dobrany napęd może pracować z optymalnymi ustawieniami. Mitsubishi proponuje napędy do skrajnie lekkich i dynamicznych aplikacji, np. modele HF-MP, HF-JP lub HC-RP, jak również napędy dedykowane do przenoszenia większych mas, na szczególną uwagę zasługuje tutaj silnik HF-SP. Modele HF-KP oraz HF-JP cechuje także duża wszechstronność.

Określając oczekiwania momentowe, nie zapominajmy o przeciążalności serwonapędów, praca przy obciążeniu sięgającym 300–400% momentu znamionowego jest jak najbardziej typowa i akceptowana przez wysokiej klasy napędy.

Inżynierowie Mitsubishi służą pomocą klientom nie tylko w doborze odpowiedniego napędu, ale jako kompletny dostawca, proponują również odpowiedni system sterowania – np. kontrolery Motion Mitsubishi.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce