Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki bardziej wydajne - Polski rynek silników elektrycznych

-- niedziela, 19 wrzesień 2010

Z informacji zebranych od jednej trzeciej dostawców wynika, że innymi elementami, które decydują o wyborze silników, są: dostęp do zaawansowanych funkcji zatrzymania napędu, możliwość i łatwość łączenia silników w zespoły napędowe (synchronizacja itp.), możliwość autokalibracji parametrów oraz stabilność prędkości obrotowej. Najrzadziej (17%) na wybór, także według tej grupy respondentów, wpływają: koszty eksploatacji, sprawność energetyczna napędu, oddziaływanie na sieć zasilania (kwestia jakości energii elektrycznej), szybkość i charakter reakcji napędu na zmianę momentu obciążenia.

Ankietowani użytkownicy uważają natomiast, że na wybór silników i napędów elektrycznych wpływa przede wszystkim niezawodność i trwałość sprzedawanego produktu (97%), koszty eksploatacji (65%), a także cena zakupu urządzenia (57%). Najmniejszą rolę ma według respondentów odgrywać możliwość i łatwość łączenia silników w zespoły napędowe (23%), możliwość autokalibracji parametrów (11%), a także dostęp do zaawansowanych funkcji zatrzymania napędu (11%) (wykres 6).

Współpraca z dostawcami
Ponad połowa sondowanych użytkowników silników elektrycznych uważa, że poziom wsparcia technicznego ze strony dostawców jest średni. Dobre zdanie na jego temat ma 37% respondentów, a złe – tylko 6%. Powstaje więc pytanie: czego użytkownicy oczekują od producentów i dystrybutorów? Przede wszystkim profesjonalnego, dobrze działającego i sprawnego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Dla ankietowanych ważne jest, aby współpraca i komunikacja z dostawcami uległa poprawie. Chcą być wspierani technicznie przy doborze odpowiedniego silnika na potrzeby konkretnych aplikacji, pracujących w zakładach.

Równie istotne dla użytkowników są krótkie terminy dostaw, szczególnie dużych silników, na które trzeba czekać miesiącami. Respondenci twierdzą, że producenci powinni utrzymywać większą dostępność starszych typów silników, aby nie było potrzeby dokonywania przeróbek maszyn pod nowe typy. Podobna opinia związana jest z posiadaniem przez dostawców w magazynach silników rezerwowych i z ich szybką dostawą do firmy.
Badanym użytkownikom silników elektrycznych przydałyby się lepiej przygotowane i bardziej wyczerpujące DTR-y (dokumentacja techniczno-rozruchowa).

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce