Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki bardziej wydajne - Polski rynek silników elektrycznych

-- niedziela, 19 wrzesień 2010

Dwie trzecie sprzedawców poinformowało również, że można u nich nabyć soft starty, czyli układy stosowane w celu zmniejszenia początkowego poboru prądu przez silnik elektryczny asynchroniczny. Ma je w zakładzie 72% użytkowników.

Silniki krokowe i liniowe
Oferta dostawców to także silniki krokowe i liniowe. Pierwsze z tych urządzeń sprzedawane są przez 83% sondowanych, zaś drugie – przez 67%. A jak to wygląda u użytkowników? Jedna czwarta respondentów nie posiada ani krokowych, ani liniowych. 65% ma krokowe, a 37% – liniowe (wykres 4).
Silniki krokowe z asortymentu 67% sprzedawców i 54% użytkowników wyposażone są w falowniki.

Najpopularniejsze moce silników
Dostawcy informują, że największym popytem cieszą się silniki o mocach 1–5 kW (87% odpowiedzi). Kolejne popularne urządzenia z ich oferty mają moce 5–10 kW, 100–500 W i 500 W – 1 kW (po 63% odpowiedzi). Według połowy dystrybutorów i producentów dobrze sprzedają się napędy o mocy 10–100 kW. Najmniejszym popytem cieszą się urządzenia o mocach 20–100 W oraz 100–500 kW (po 33%).

Serwonapędy
W asortymencie wszystkich dostawców badanych przez magazyn „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych” znajdują się serwonapędy. W przypadku ankietowanych użytkowników 89% z nich stosuje w swoich aplikacjach serwonapędy.

Przyszłość silników
Najnowsze technologie silników elektrycznych charakteryzują się prostotą konfiguracji i obsługi. Zmierzają w kierunku zwiększenia sprawności i poprawienia parametrów pracy (automatyczna adaptacja do ich zmian), a co za tym idzie, podwyższenia energooszczędności. Stosowane są również nowoczesne technologie strojenia całych zestawów napędowych. Następuje zmniejszenie gabarytów przy zwiększeniu obciążalności silników.
Coraz szersza jest także paleta dostępnych protokołów komunikacji. Wykorzystywane są nowoczesne technologie komunikacji do napędów oparte na Ethernecie przemysłowym. Silniki mają zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, a systemy enkoderowe umożliwiają zastosowanie technologii SafeMotion.

Najważniejsze parametry techniczne
Według 100% dostawców wsparcie techniczne z ich strony świadczone klientom jest najważniejszym parametrem decydującym o wyborze silników i napędów elektrycznych. 83% ankietowanych wskazało również, że istotnymi dla nabywców są niezawodność/trwałość tego typu urządzeń, a także koszty ich nabycia. Dwie trzecie respondentów uważa, że czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe jest jakość oprogramowania do konfiguracji lub sterowania sprzętem, natomiast połowa, że – możliwość regulacji prędkości obrotowych w dużym zakresie oraz prostota obsługi.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce