Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki bardziej wydajne - Polski rynek silników elektrycznych

-- niedziela, 19 wrzesień 2010

Użytkownicy wykorzystują silniki elektryczne w wentylacji (89%), maszynach i urządzeniach (88%), taśmociągach (77%) oraz przeniesieniu napędu (74%). U 60% z nich pracują w windach i podnośnikach, u 54% – w transporcie, a u 48% – w odpylaniu. Silniki najrzadziej stosuje się przy walcowaniu (11%), odwiertach (3%) oraz odwadnianiu, pompach i prasach.

Silniki prądu stałego
Posiadane w asortymencie silniki elektryczne wszystkich dostawców mogą być zasilane prądem przemiennym, w przypadku 67% – prądem stałym. Także urządzenia największej grupy użytkowników zasilane są prądem AC (98%). Tylko 42% ma zasilane prądem DC.

W ofercie producentów i dystrybutorów znajdują się najczęściej silniki prądu stałego obcowzbudne (33%). Trochę rzadziej spotykane są silniki szeregowo-bocznikowe, bocznikowe i szeregowe (po 17%). Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 42% użytkowników nie posiada w zakładzie silników prądu stałego. Ci, którzy mają je zainstalowane, korzystają głównie z silników obcowzbudnych (29%) i szeregowych (28%). Mniejszą popularnością cieszą się silniki bocznikowe (20%) i szeregowo-bocznikowe (18%) (wykres 1).

Silniki prądu przemiennego
Silniki prądu przemiennego znajdujące się na stanie dostawców to zarówno silniki synchroniczne, jak i asynchroniczne (po 67% odpowiedzi). Żaden z respondentów nie posiada silników komutatorowych i uniwersalnych (mogących pracować przy zasilaniu AC i DC). Wszystkie sprzedawane silniki prądu przemiennego mogą być 3-fazowe, a w przypadku 17% ankietowanych – 2-fazowe. Silniki zakupione przez użytkowników są w 97% przypadków 3-fazowe, w 23% – 2-fazowe natomiast w 9% – zasilane dwustronnie (wykres 2).

67% dostawców ma w swojej ofercie silniki asynchroniczne klatkowe. Pierścieniowe dostępne są u 17% z nich. Pozostali nie sprzedają tego typu urządzeń. W zakładach zainstalowane są przede wszystkim silniki asynchroniczne klatkowe (82%). Mniej niż połowa ankietowanych dysponuje silnikami pierścieniowymi, tymczasem 9% w ogóle ich nie posiada (wykres 3).

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce