Silniki bardziej wydajne - Polski rynek silników elektrycznych
-- niedziela, 19 wrzesień 2010
Użytkownicy wykorzystują silniki elektryczne w wentylacji (89%), maszynach i urządzeniach (88%), taśmociągach (77%) oraz przeniesieniu napędu (74%). U 60% z nich pracują w windach i podnośnikach, u 54% – w transporcie, a u 48% – w odpylaniu. Silniki najrzadziej stosuje się przy walcowaniu (11%), odwiertach (3%) oraz odwadnianiu, pompach i prasach.
Silniki prądu stałego
Posiadane w asortymencie silniki elektryczne wszystkich dostawców mogą być zasilane prądem przemiennym, w przypadku 67% – prądem stałym. Także urządzenia największej grupy użytkowników zasilane są prądem AC (98%). Tylko 42% ma zasilane prądem DC.
W ofercie producentów i dystrybutorów znajdują się najczęściej silniki prądu stałego obcowzbudne (33%). Trochę rzadziej spotykane są silniki szeregowo-bocznikowe, bocznikowe i szeregowe (po 17%). Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 42% użytkowników nie posiada w zakładzie silników prądu stałego. Ci, którzy mają je zainstalowane, korzystają głównie z silników obcowzbudnych (29%) i szeregowych (28%). Mniejszą popularnością cieszą się silniki bocznikowe (20%) i szeregowo-bocznikowe (18%) (wykres 1).
Silniki prądu przemiennegoSilniki prądu przemiennego znajdujące się na stanie dostawców to zarówno silniki synchroniczne, jak i asynchroniczne (po 67% odpowiedzi). Żaden z respondentów nie posiada silników komutatorowych i uniwersalnych (mogących pracować przy zasilaniu AC i DC). Wszystkie sprzedawane silniki prądu przemiennego mogą być 3-fazowe, a w przypadku 17% ankietowanych – 2-fazowe. Silniki zakupione przez użytkowników są w 97% przypadków 3-fazowe, w 23% – 2-fazowe natomiast w 9% – zasilane dwustronnie (wykres 2).
67% dostawców ma w swojej ofercie silniki asynchroniczne klatkowe. Pierścieniowe dostępne są u 17% z nich. Pozostali nie sprzedają tego typu urządzeń. W zakładach zainstalowane są przede wszystkim silniki asynchroniczne klatkowe (82%). Mniej niż połowa ankietowanych dysponuje silnikami pierścieniowymi, tymczasem 9% w ogóle ich nie posiada (wykres 3).