Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rynek wciąż się kręci

-- czwartek, 22 kwiecień 2010

Dostawcy przypominają, że wybierając łożysko, należy zwrócić uwagę na dostosowanie środowiska pracy. Ważny jest również prawidłowy dobór łożyska do aplikacji, czyli nośność, prędkość, temperatura, czynniki korozyjne, pole magnetyczne.

Użytkownicy uważają, że nabyte przez nich łożyska powinny się zwrócić w ciągu roku. Zdarzają się też opinie, że priorytetem w trakcie kupna nowego łożyska jest brak kosztów związanych z przestojami linii technologicznych, szczególnie w okresie kampanii przerobowej (ograniczony czas dostępności surowca przerobowego i konieczność „wyrobienia” budżetu). Wtedy można powiedzieć, że produkt się zwrócił.

mgr inż. Izabela Cieniak

Adam Mizerski, prezes zarządu COMPLEX Logistic
Warunki pracy układu oraz kwestie budowy węzła łożyskowego narzucają zastosowanie konkretnego typu łożyska. Kiedy zostaną one określone, należy wybrać konkretną markę, która ma bezpośredni związek z jakością produktu. Ta z kolei najczęściej przekłada się na żywotność łożyska, a przez to na efektywność całego urządzenia.

Kluczowe jest precyzyjne określenie właściwych proporcji pomiędzy oczekiwanymi: obciążeniem, parametrami obrotowymi a żywotnością łożyska oraz kosztami związanymi z jego  eksploatacją i wymianą. Jakość łożyska powinna być adekwatna do oczekiwań względem powyższego układu.

W łożyskowaniu prostych, niekoniecznie precyzyjnych maszyn czy urządzeń sprawdzają się z powodzeniem łożyska z niższej półki cenowej. Jest to o tyle istotne, że różnice w kosztach zakupu mogą sięgać kilkudziesięciu procent. W rozwiązaniach odpowiedzialnych, precyzyjnych, przy trudnych warunkach zabudowy i eksploatacji, uzasadnione będzie sięgnięcie po łożyska z najwyższej półki.

Kupujący powinien zwrócić uwagę na warunki gwarancji udzielanej przez producenta. Uznani producenci poza samym produktem oferują szeroki wachlarz dodatkowych korzyści, takich jak fachowy serwis, doradztwo techniczne czy kompleksowa obsługa posprzedażowa.


Jarosław Rudziński, SNR
Doświadczenia z eksploatacji łożysk w przemyśle wskazują na to, że najczęściej uszkodzeniom ulegają stacjonarne pierścienie łożysk. W zastosowaniach przemysłowych są to zwykle pierścienie zewnętrzne, na ich bieżniach w trakcie pracy łożyska dochodzi do ubytków materiału (złuszczenia).

Drugim najczęściej ulegającym uszkodzeniom elementem łożyska jest koszyk, który w przypadku nieprawidłowego ruchu obtaczania zaciera się i często ulega rozerwaniu, przy okazji niszcząc całe łożysko.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce