Rynek wciąż się kręci
-- czwartek, 22 kwiecień 2010
Dostawcy przypominają, że wybierając łożysko, należy zwrócić uwagę na dostosowanie środowiska pracy. Ważny jest również prawidłowy dobór łożyska do aplikacji, czyli nośność, prędkość, temperatura, czynniki korozyjne, pole magnetyczne.
Użytkownicy uważają, że nabyte przez nich łożyska powinny się zwrócić w ciągu roku. Zdarzają się też opinie, że priorytetem w trakcie kupna nowego łożyska jest brak kosztów związanych z przestojami linii technologicznych, szczególnie w okresie kampanii przerobowej (ograniczony czas dostępności surowca przerobowego i konieczność „wyrobienia” budżetu). Wtedy można powiedzieć, że produkt się zwrócił.
mgr inż. Izabela Cieniak
Adam Mizerski, prezes zarządu COMPLEX Logistic
Warunki pracy układu oraz kwestie budowy węzła łożyskowego narzucają zastosowanie konkretnego typu łożyska. Kiedy zostaną one określone, należy wybrać konkretną markę, która ma bezpośredni związek z jakością produktu. Ta z kolei najczęściej przekłada się na żywotność łożyska, a przez to na efektywność całego urządzenia.
Kluczowe jest precyzyjne określenie właściwych proporcji pomiędzy oczekiwanymi: obciążeniem, parametrami obrotowymi a żywotnością łożyska oraz kosztami związanymi z jego eksploatacją i wymianą. Jakość łożyska powinna być adekwatna do oczekiwań względem powyższego układu.
W łożyskowaniu prostych, niekoniecznie precyzyjnych maszyn czy urządzeń sprawdzają się z powodzeniem łożyska z niższej półki cenowej. Jest to o tyle istotne, że różnice w kosztach zakupu mogą sięgać kilkudziesięciu procent. W rozwiązaniach odpowiedzialnych, precyzyjnych, przy trudnych warunkach zabudowy i eksploatacji, uzasadnione będzie sięgnięcie po łożyska z najwyższej półki.
Kupujący powinien zwrócić uwagę na warunki gwarancji udzielanej przez producenta. Uznani producenci poza samym produktem oferują szeroki wachlarz dodatkowych korzyści, takich jak fachowy serwis, doradztwo techniczne czy kompleksowa obsługa posprzedażowa.
Jarosław Rudziński, SNR
Doświadczenia z eksploatacji łożysk w przemyśle wskazują na to, że najczęściej uszkodzeniom ulegają stacjonarne pierścienie łożysk. W zastosowaniach przemysłowych są to zwykle pierścienie zewnętrzne, na ich bieżniach w trakcie pracy łożyska dochodzi do ubytków materiału (złuszczenia).
Drugim najczęściej ulegającym uszkodzeniom elementem łożyska jest koszyk, który w przypadku nieprawidłowego ruchu obtaczania zaciera się i często ulega rozerwaniu, przy okazji niszcząc całe łożysko.