Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rynek wciąż się kręci

-- czwartek, 22 kwiecień 2010

Ponad 80% użytkowników jest zadowolonych ze współpracy z dostawcą łożysk. W ostatnim roku trzy czwarte z nich nie zrezygnowało ze stosowania łożysk jakiejś marki. Niestety pozostała grupa respondentów została „zmuszona” do takiego kroku. Na decyzję 16% wpłynął brak zaufania do jakości produktu. 7% było niezadowolonych z cen – stwierdzili, że są zbyt wysokie, a 5% nie podobała się niekorzystna polityka cenowa dostawcy. 2% użytkowników zraził brak informacji technicznych na temat łożysk (wykres 5).

Wymiany i awarie
Poprosiliśmy użytkowników, aby odpowiedzieli na pytanie, jak często wymieniają zainstalowane łożyska. Z analizy uzyskanych wypowiedzi wynika, że można ich podzielić na dwie grupy. Pierwsza wymienia łożyska, gdy „zachodzi taka potrzeba”, czyli gdy nastąpi już awaria używanych urządzeń lub zostaną wykryte zużycia w trakcie badań diagnostycznych. Druga grupa zastępuje stare łożyska nowymi profilaktycznie, zgodnie z planami napraw i postojów (tzn. w trakcie serwisowania/remontów głównych maszyn), lub po przepracowaniu przez nie określonej liczby godzin zalecanej przez producenta (zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową).

W łożyskach zużyciu ulegają najczęściej pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne oraz ich bieżnie. Kolejnymi częściami, które często się psują, są koszyk łożyska oraz elementy ruchowe. Tego typu problemy spowodowane są niedogodnymi warunkami pracy łożysk (woda, sól, wilgoć, temperatura i środki chemiczne).

Zakup kontrolowany
Najbardziej popularnymi bodźcami wpływającymi na wybór łożyska według użytkowników są ich parametry techniczne i żywotność (96%). Drugim czynnikiem jest cena (52%). Dla klientów ważne jest też wsparcie ze strony dostawców (39%). Rzadko zwracają uwagę na energooszczędność (zmniejszony współczynnik tarcia) (wykres 6).

Kupując łożyska, użytkownicy biorą pod uwagę specyficzne wymagania aplikacji (jakość, niezawodność), wewnętrzną unifikację elementów i standardy zakładu, czas dostawy, a także łatwość montażu.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce