Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rynek wciąż się kręci

-- czwartek, 22 kwiecień 2010

A jakie łożyska są wykorzystywane przez użytkowników? Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy używają łożysk kulowych. Kolejnymi często stosowanymi łożyskami są baryłkowe, walcowe oraz stożkowe. Ponad połowa ankietowanych eksploatuje też łożyska ślizgowe i igiełkowe. (wykres 4).

Niezbyt chętnie stosowane łożyska
Dostawcy (60%) mają w ofercie również łożyska niestandardowe (np. ceramiczne, hybrydowe). Stosuje je tylko 21% użytkowników. Pozostali respondenci nie zaobserwowali potrzeby montowania ich w swoich maszynach. Inne argumenty „przeciwko” tym produktom to: stosowanie łożysk zalecanych przez producentów maszyn, potrzeba zgodności z katalogami części zamiennych do maszyn, opieranie się na wymiarach znormalizowanych.

96% ankietowanych użytkowników nie stosuje także łożysk fabrycznie regenerowanych. Co wpływa na taką decyzję? Respondenci nie mają zaufania do tego typu łożysk. Uważają, że charakteryzują się one mniejszą żywotnością i w związku z tym wymiana staje się nieopłacalna. Również problem stanowić może zbyt mała średnica łożyska. Dodatkowo część użytkowników woli zastąpić stare łożyska nowymi. Inną przyczyną, dla której ankietowani nie stosują łożysk fabrycznie regenerowanych, jest fakt, że nie otrzymali jeszcze od żadnego dostawcy oferty na tego typu urządzenia, a co za tym idzie, nie mogli wyrobić sobie na ich temat żadnej opinii.

Większym zainteresowaniem użytkowników cieszą się łożyska o zmniejszonym tarciu. Nie stosuje ich tylko 60% respondentów. Podobnie jak w przypadku łożysk fabrycznie regenerowanych, przyczyną takiej sytuacji są: brak potrzeby wymiany aktualnie używanych łożysk lub nieposiadanie na ich temat wystarczających informacji (tabela 1).

Popularni producenci
Z informacji uzyskanych od użytkowników łożysk wynika, że w zakładach najczęściej stosują produkty firm SKF i FAG. Warto podkreślić, że żaden inny producent nie był tak często wymieniony przez respondentów, jak ci dwaj. Pod względem popularności, kolejnymi firmami na liście użytkowników są FŁT Kraśnik, INA, NSK i Timken. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty KOYO, NACHI, NKE, CX, ISKRA Kielce, NTN, a także ZKL. Użytkownicy stosują w zakładach również łożyska COMPLEX, IGUS, KINEX, McGill, SNR oraz ZVL.

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce