Rynek wciąż się kręci
-- czwartek, 22 kwiecień 2010
A jakie łożyska są wykorzystywane przez użytkowników? Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy używają łożysk kulowych. Kolejnymi często stosowanymi łożyskami są baryłkowe, walcowe oraz stożkowe. Ponad połowa ankietowanych eksploatuje też łożyska ślizgowe i igiełkowe. (wykres 4).
Niezbyt chętnie stosowane łożyska
Dostawcy (60%) mają w ofercie również łożyska niestandardowe (np. ceramiczne, hybrydowe). Stosuje je tylko 21% użytkowników. Pozostali respondenci nie zaobserwowali potrzeby montowania ich w swoich maszynach. Inne argumenty „przeciwko” tym produktom to: stosowanie łożysk zalecanych przez producentów maszyn, potrzeba zgodności z katalogami części zamiennych do maszyn, opieranie się na wymiarach znormalizowanych.
96% ankietowanych użytkowników nie stosuje także łożysk fabrycznie regenerowanych. Co wpływa na taką decyzję? Respondenci nie mają zaufania do tego typu łożysk. Uważają, że charakteryzują się one mniejszą żywotnością i w związku z tym wymiana staje się nieopłacalna. Również problem stanowić może zbyt mała średnica łożyska. Dodatkowo część użytkowników woli zastąpić stare łożyska nowymi. Inną przyczyną, dla której ankietowani nie stosują łożysk fabrycznie regenerowanych, jest fakt, że nie otrzymali jeszcze od żadnego dostawcy oferty na tego typu urządzenia, a co za tym idzie, nie mogli wyrobić sobie na ich temat żadnej opinii.
Większym zainteresowaniem użytkowników cieszą się łożyska o zmniejszonym tarciu. Nie stosuje ich tylko 60% respondentów. Podobnie jak w przypadku łożysk fabrycznie regenerowanych, przyczyną takiej sytuacji są: brak potrzeby wymiany aktualnie używanych łożysk lub nieposiadanie na ich temat wystarczających informacji (tabela 1).
Popularni producenci
Z informacji uzyskanych od użytkowników łożysk wynika, że w zakładach najczęściej stosują produkty firm SKF i FAG. Warto podkreślić, że żaden inny producent nie był tak często wymieniony przez respondentów, jak ci dwaj. Pod względem popularności, kolejnymi firmami na liście użytkowników są FŁT Kraśnik, INA, NSK i Timken. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty KOYO, NACHI, NKE, CX, ISKRA Kielce, NTN, a także ZKL. Użytkownicy stosują w zakładach również łożyska COMPLEX, IGUS, KINEX, McGill, SNR oraz ZVL.